+ Lisa oma töö      

Lume lükkamine - mida teha ja mida mitte?

13. detsember 2022 Hange.ee
Tagasi
lume lükkamine, lume ajamine, lumest puhastamine, lume koristus, lumekoristus kõnniteedelt, lumekoristus traktoriga, lumekoristusteenus, lumekoristustööd

Alla nulli langenud temperatuur ja ootamatult maha sadanud ohtra lume tõttu on saabunud olukord, kus tuleb igapäevaselt lükata lund, et liikumine tänaval oleks kergem ja ohutum ja kuskil lumevangi ei jääks. Lume lükkamine ei ole kuigi keeruline kuid see võib olla füüsilisel raske ja tülikas töö, seejuures peab seda tehes mitmeid tegureid silmas pidama.

Soojendus

Nagi öeldud võib lume lükkamine olla raske füüsiline töö, mis võrduda sadada kilode tõstmisega jõusaalis. Iga sportlane teab, et enne igasugust füüsilist pingutust tuleb korralikult sooja teha. Seda eriti siis, kui muidu suur sporditegija ei ole ja nüüd on vaja lund lükkama hakata.

Sooja tegemiseks on mitmeid võimalusi, alustades näiteks ühe koha peal või edasi-tagasi kõndimine minut või kaks, viis kuni kümme kaela- ja käteringi õla- ja rinnalihaste soojendamiseks, kõõluse venitamine ja ka seistes alaselja venitamine (seisa tikksirgelt paigal ning kummardu tahapoole nii palju kui saab). Külmad lihased on vastuvõtlikumad vigastustele, mis teeb lund lükates nende soojendamise olulisemaks. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ära pinguta üle

Igal aastal jõuavad maailma meediasse uudised sellest, kuidas üks või teine inimene sai lund lükates terviserikke ja viidi kiirkorras haiglasse. See punkt on seotud eelmisega, kus rasket füüsilist koormust hakkab tegema keegi, kes aasta jooksul väga palju end ei liiguta. Lume lükkamisega pannakse südamele suur koormus ja kui see lihas ei ole sellise koormusega harjunud, siis võivad tagajärjed olla kurvad. Kui tunned, et lume lükkamine on sinu jaoks liiga raske, siis kutsu keegi endale appi. Selleks võib olla professionaalne lumelükkamise teenus või ulatavad naabruskonna lapsed abikäe.

Kasuta korralikku labidat

Kõrvalt vaadates võib tunduda, et hea labidas on laia otsaga, sest see mahutab ühe korraga rohkem lund ja lükkamine kulgeb kiiremini. Tegelikult võib suurem ots, aga tööd pärssida, sest selle kasutaja ei jõua raskeid koormaid tõsta, millega võidakse endale viga teha. Selle asemel soovitatakse kasutada natuke väiksema otsaga labidat, mis piirab tõstetava lume kogust, kõik koormad on talutava raskusega ning tööd saab kiiremini teha. Labidat ostes vaata, millise otsa või teraga on tegu. Kaubanduses on saadaval labidad, millel on mittekleepuv pind, mis tähendab, et lumi libiseb otsalt kenasti maha ja ei muuda labidat raskemaks. 

lumelabidad, lumesahk, lumelabidas, lumest puhastamine, lume koristus, lumekoristus kõnniteedelt, lumekoristus traktoriga, lumekoristusteenus, lumekoristustööd
Lumelükkamiseks tasub valida võimalikult kergest materjalist lumelabidas.

Ära viivita

Värske lumi kaalub palju vähem kui lumi, mis on juba mitu päeva maas olnud. Seega võiks lume lükkamisega esimesel võimalusel pihta hakata, sest hiljem muutub see juba füüsiliselt raskemaks. Oodates võib lumi muutuda kompaktsemaks ja sulades isegi vesisemaks muutuda. Sellega muutub lumi raskemaks või kui taas miinuskraadid tulevad, siis muutub see üldse jääks. Siis enam lihtsast labidast ei piisa ning teede puhastamiseks on vaja terava otsaga tööriista, millega jää lõhkuda, et tee libe poleks. Lihtsam variant on teele visata soola või liiva. 

Lükka lund

Tee lumest puhastamise kõige parem tehnika ongi just selle lükkamine ehk puhastada teed samamoodi nagu seda tehakse sahaga. Lume lükkamine on füüsiliselt palju lihtsam kui selle pidev tõstmine. Lükka lund labidaga mõistlikes kogudest ära teelt, kus muidu jala käiakse. Teede puhastamine võib võtta tunde ja ei ole vaja end esimese viie minutiga ära väsitada. Lume lükkamisel aga peaks silmas pidama, et seda saab teha vaid siis, kui tegu ei ole väga kõrgete hangedega. Sellisel juhul peab juba raskemat tehnikat kasutama hakkama. 

lumesahk, lumelabidas, lumest puhastamine, lume koristus, lumekoristus kõnniteedelt, lumekoristus traktoriga, lumekoristusteenus, lumekoristustööd
Lumesaha abil on lumelükkamine kergem ja kiirem kui lumelabidaga.

Ära tõsta lund

Seda loomulikult juhul kui see on võimalik. Mida paljud ei tea on see, et üks labidatäis lund võib kaaluda kümme kilo, mis võib väga lühikese ajaga muutuda väga koormavaks. Lund labidaga tõstes peab järgima õiget tehnikat ja hoidma kindlat kehaasendit: 

  • hoia jalad õlgade laiuses laiali ning painuta end põlvedest ja mitte puusadest või alaseljast;
  • hoia töötades labidat enda lähedal ja püüa võimalikult vähe käsi ette sirutada;
  • pane kõhulihased pingesse ning tõsta oma jalgadega nagu kükkide tegemise ajal;
  • teed puhastades liiguta labidat parema ja vasaku käe vahel, et koormus mõlema käe vahel ära jagada ning ühtlasi treenida erinevaid lihasgruppe.

Tiheda lumesaju ajal ära püüa labidaga puhastada kohe maapinna lähedalt, vaid puhasta esimese hooga esimesed 15-20 cm pealmisest kihist. Rohkemat tõstes võib endale viga teha. Kui esimene kiht lund on puhastatud, siis mine tagasi ja puhasta tee ülejäänud lumest. 

lumepuhur, lumest puhastamine, lume koristus, lumekoristus kõnniteedelt, lumekoristus traktoriga, lumekoristusteenus, lumekoristustööd
Lumepuhuri abil saab mugavalt ja lihtsasti puhastada suuremaid alasid ja platse.

Venita

Olles lume lükkamisega jõudnud poole peale, siis oleks mõistlik erinevaid lihasgruppe taaskord venitada. Tänu sellele ei lähe lihased krampi ja ei teha endale viga. Venita oma käe-, rinna-, selja- ja jalalihaseid. Kuluta sellele paar-kolm minutit ja jätka lume lükkamisega. Pärast venitamist võib ka enesetunne olla parem.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ära jätka, kui oled endale viga teinud või kui lükkamine tekitab füüsilist valu

Järjepidev valu võib olla tingitud valest labidast, tehnikast või liigsest kiirustamisest. Ei tohi unustada, et lume lükkamine sarnaneb raskuste tõstmisele. Ära torma ja tee regulaarseid pause. Kui sinu kinnistu on suur ja on lume lükkamist on palju siis oleks mõistlik soetada lumepuhur, mis töö lihtsamaks teeb.

Loe ka: Kuidas valmistuda libeduse tõrjeks?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge