+ Lisa oma töö      

Liug- ehk lükanduksed ABC

01. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
liuguks, lükanduks, voldikuks, seinasisene lükanduks, uste paigaldamine

Aina populaarsemaks muutuv minimalistlik stiil ja ruuminappus on enesega kaasa toonud ka leidlikud lahendused ruumide jagamisel ning ruumi kokkuhoidmisel. Lükand- ja liuguksed on leidlik ja multifunktsionaalne lahendus, mis lubab ruume jagada, seejuures liiga suurt põrandapinda nõudmata. Olgu selleks lahenduseks siis glamuurne walk-in garderoob, külalistetuba, töötuba… võimalusi on mitmeid ning lahendusi erinevaid.

Liug-ja lükanduksi on erinevaid ja nende hulgast on võimalik leida väga erinevatele tingimustele vastavaid uksesüsteeme. Liuguksed on olnud juba pikemat aega väga nutikas ja populaarne lahendus ja on ehk kõige tuttavamaks saanud peegelkappide näol. Liuguksed hoiavad ruumi kokku, kuna uksed liiguvad teineteise taha fikseeritud siinidel, luues stiilse ja lihtsa lahenduse. Ka disaini mõttes on mitmeid lahendusi, mis aitavad lisaks praktilistele lahendustele ka visuaalset lahendust pakkuda, et ruumi isikupära võimalikult praktiliselt välja tuua. 

Liuguksed on olnud populaarsed juba eelmise sajandi keskpaigast. Pikaaegne kasutusel olemine tähendab, et seda tüüpi uksed on leidnud rakendust erinevates asukohtades ja täidavad erinevaid eesmärke. Seetõttu on võimalik valida ka väga erinevate liugukse tüüpide vahel. 

Erinevad lükanduksed

Tavaline ehk standardne liuguks, mille uksed liuglevad üla-ja alasiini vahel on kõige lihtsam ja levinum süsteem. Enamasti kasutatakse sellist uksesüsteemi kappide ees, sest alakinnitus ei jää kapis häirima. See lihtne lahendus lubab ukselehtede liikumist teineteise ette.

Paralleelsete paneelidega ja kallutatav lükanduks võimaldab liikuvat uksepaneeli kallutada. Seda on võimalik seadistada nagu akent tuulutusasendisse ja ukse täielikuks avamiseks lükata paneeli kõrvale. Selline variant sobib tavaliselt väiksematele avaustele ja tasub arvestada ka asjaoluga, et nendel lükandustel on kõrgem lävepakk. 

Peidetud siinidega liuguksed jätavad süsteemina tervikliku mulje. Sellise lükanduste lahenduse puhul ei jää seinale, ega uksele nähtavat siini ega ka rullikuid ehk nagu nimigi ütleb on need peidetud. 

Ülemise kinnitusega liuguks on nagu arvata võib, kinnitatud vaid ülasiinile, et põrand oleks kinnitusvaba. Just selle omaduse tõttu kasutatakse nimetatud lahendust ka ruumi jagavatena, sest põrandal olevad siinid oleks puhtalt ebapraktilised ning häirivad. Neid võib kasutada ka kappide ees.

Voldik- või lõõtsuksed liiguvad niisamuti siinidel, kuid erinevalt eeltoodud uksesüsteemidest, kus kasutusel on ‘’uksed’’, saab voldikuksed lehvikusarnaselt ukseavasse lükata. Suurimaks plussiks lõõts- ja voldikuste puhul ongi see, et need aitavad kokku hoida ruumi. Ukseleht ei liigu teise ukse ette nagu seda võib juhtuda statsionaarse ukse puhul, vaid see volditakse kokku. Seda varianti on mõistlik kasutada siis, kui ukseava kõrvale ei ole võimalik ukse suurust vaba ala jätta. Niisamuti on tarvis tähele panna, et uksed omavahel ühendusest lahti ei jookseks- liigse hoo ning jõuga uste tõmbamine võib lisaks siinidest välja jooksmisele ka ustevahelisi ühendusi lõhkuda. Pehmemast materjalist ustega seda probleemi olema ei kipu. 

Seinasisese lükandukse lahendust saab kasutada ainult kergkonstruktsiooniga seinas, milleks on reeglina karkass + kipsplaat. Seinasisese lükandukse eeliseks on, et ukselehed saab kogus mahus lükata eest ära, mistõttu saab kitsa ruumi potentsiaali maksimaalset kasutada. Nagu voldikuksi, saab ka neid lahendada ühepoolsete ja kahepoolsete ustena.

Kuna uksed liiguvad rullikutel, on pikaaegselt turul olnud liugustega tegelevad firmad soovitanud kasutada alumiiniumprofiiliga liuguksi, sest need on tõestanud end olevat vastupidavamad kui plekkprofiiliga liuguksed. Uste materjali osas ei ole aga suuri piiranguid, sest nii värvi-ning materjalivalik on lai. Niisamuti liiguvad uksed üldiselt pehmelt ja sujuvalt, aga lisakindluse tarvis on mõistlik liugustele paigaldada ka vaikselt sulgumise süsteem, mis pidurdab uste hoogu ning aitab neid vaiksemalt sulgeda.

Lükanduste puhul on oluline teada, et kuigi mehhanismi saab paigaldada nii seinale kui lakke siis tuleb arvestada, et ukseava kõrval olev sein peaks siiski ukselehe laiuselt vabaks jääma.

liuguks, lükanduks, voldikuks, seinasisene lükanduks, uste paigaldamine
Seinasisene lükanduks

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas liuguksi paigaldada? 

Kõigepealt on tarvis teada, milline on soovitud lõpptulemus, kas tegemist on ülasiinil liikuva uksega, seinasisese või kahel siinil oleva uksega. Või oleks vaja kasutada hoopis peidetud siinsüsteemiga lahendust,

Reeglina kinnitatakse ülasiinid lakke kruvidega, mistõttu peab ka riputuskarkass olema tugev. Kuna tänapäeval kasutatakse ehitamisel tihtipeale kergemaid materjale siis tasub olla tähelepanelik, et karkass peaks nii siinide kui ka ukse koormusel vastu, mistõttu tuleb vajadusel kipsplaadi taha lisada ka toestava tala. Ülasiin võib-olla paigaldatud ka selleks eraldi tehtud avasse.

Ülakinnitusega liugukse mehhanismi saab peita näiteks ukseavasse ja seda saab kasutada ka vaheseinasüsteemiga. Kui liuguksi ei ole võimalik kinnitada lakke siis tuleb paigaldada põrandale ka juhtsiin, mida mööda uksed liikuma hakkavad. Neid on lihtsam kasutada, sest uksed on kahest kohast fikseeritud. See on pigem hea variant näiteks kapiuste näol, sest selle lahendusega ei hakka põrandal olev siin silma ega häiri, kuid samas on uksed fikseeritud. 

Alasiinid tohib paigaldada väid siledale pinnale ja neid saab kinnitada näiteks liimi, väikeste kruvide või isegi kahepoolse teibiga. Alasiini kinnitades tuleb jälgida, et põrandapind oleks eelnevalt puhastatud (tolmust, liivast ja muust prahist) ja vahatatud põrandatel tuleks vaha spetsiaalse vahendiga eemaldada.

Kuna liuguksed on tihtipeale kasutusel just ruuminappuses, on mõistlik kasutada hoopis seinasisese liugukse varianti, mille abil jääb vabaks seinapind kui ka põrandapind ja ukseava. Selleks paigaldatakse seina sisse spetsiaalne raam.

Hooldamine

Nagu ikka on pikaealisuse saladus ikkagi õige hoolitsemine. Siinide puhul on oluline jälgida, et rullikute alla ei jääks mingisugust takistust. See võib olla ka pikemate riiete puhul probleem ja koridoris võib siinidesse koguneda liiva, mis siis võib tekitada uste liikumisel probleeme. Suuremad takistused võivad põhjustada olukorra, kus rullikud on takistuse tõttu siinist välja tulnud. Seetõttu on juhtsiine vaja ka aegajalt puhastada.

Liuguks mis on plastikrullikute peal, ei nõua nii suurt hoolt, ning piisab lihtsalt lapiga puhastamisest. Uksi liigutades tasub tähele panna, et liigselt jõudu ei kasutataks, et mitte neid rullikutest välja lükata. Juhul kui rattad või kinnituskohad on kannatada saanud, on tarvis katkised osad asendada. Ka mõlkis siini peaks asendama.

Kokkuvõtteks

Lükanduksed on nutikas lahendus, mille abil saab säästa ruumi või seda hoopis poolitada. Saadaval on väga erinevaid lahendusi nii funktsionaalsuse kui disaini osas. Enne kui tormad lükandust tellima või ostma mõtle läbi selle otstarve. Üldjuhul ei ole lükandukse kokku panemine ja paigaldamine keeruline. Kuid selleks, et paigaldus õnnestuks esimese korraga tasuks leida kogemustega koostööpartner.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge