+ Lisa oma töö      

Laminaatpõranda ABC

05. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
laminaatpõrand, laminaadi paigaldamine , laminaatpõranda ABC, laminaatparkett

Tänapäeval on üks kõige populaarsemaid põrandakatteid kindlasti laminaat ja seda just oma heade omaduste poolest. Laminaatpõrandat on lihtne paigaldada ning on väga vastupidav sobides nii eluruumidesse kui ka kontoripindadele. Laminaat hoiab hästi soojust ja on taskukohane. Uurime lähemalt, mis imeloom see laminaat on ja kas kõik on päriselt nii hea kui paistab.

Kuidas laminaatpõrandad meieni jõudsid?

Laminaatparketi leiutas eelmise sajandi 70-ndate lõpus Rootsi firma Perstop, mida müüdi nime all Pergo. Tänaseks on Pergo Mohawk Industries tütarettevõte. Pergo on tänaseks kõige tuntum laminaatparketi tehas, siiski Pergo ei ole sünonüümiks kõikidele laminaatparkettidele. 

Mida täpsemalt kujutab endast laminaatpõrand?

Laminaatpõrand on põrandakate, mis on kokku pressitud lamineerimise käigus. Laminaatpõranda puhul on huvitav see, et ta võib välja näha nii kivi kui ka puit, sest laminaatparketile liimitakse prinditud plaat alusplaadile ja seetõttu ongi võimalik teostada väga palju erinevaid stiile ja tekstuure. Enamasti koosneb laminaat neljast kihist:

 • Kaitsekiht, mis on kõige ülemine kiht ja milleks on lamineeriv kile. See kaitseb parketti kriimustuste ning muude kahjustuste eest. Pealiskiht tavaliselt lakitakse üle, et anda sära;
 • Dekoratiivne kiht on ülevalt poolt järgmine, see on paks paber, millega on võimalik väljendada erinevaid mustreid näiteks kivi või puidu imitatsioone;
 • Puidust kiudude või puitplaatide kiht on eelviimane, kuid see on üks tähtsamaid kihte, kuna moodustab tervest plaadist lausa 90%. See toodetakse surve all kõrgsurve puiduks, mis annab laminaadi elastsuse ja tiheduse ning vastutab müra ning soojusisolatsiooni eest;
 • Alumine kaitsekiht on viimane, mis kaitseb plaati hallituse, niiskuse ja seeneinfektsiooni eest ning annab plaadile stabiilsuse.

Millised on laminaatpõranda head omadused?

 • Vastupidavus, laminaat on hästi vastupidav nii soojusele ja erinevatele kemikaalidele, tänu sellele on laminaadil ka pikk eluiga;
 • Niiskuskindlus, on laminaadi puhul üks olulisemaid omadusi. Kallimat laminaati on võimalik paigaldada kohta, kus on kõrge niiskus. Tegelikult on võimalik teha ka täiesti veekindel laminaat, mis paigaldatakse näiteks basseini põhja, sauna või vanni -kuid seda tüüpi laminaadid erinevad oluliselt tavalistest, sest põhinevad suuresti PVC plaadist.
 • Dekoratiivne, kuna laminaadil on dekoratiivne kiht, kuhu võib panna ükskõik, mis tooni või imitatsiooni, on võimalik toota hästi palju erinevaid plaate.
 • Madal hind, laminaat on odavam kui parkett ning laminaatpõranda paigaldamine on üpris lihtne ehk ei nõua lisakulutusi
 • Lihtne puhastada, laminaadilt tulevad plekid päris lihtsalt välja, mistõttu on teda lihtne korras hoida. 

Kas on ka mõni halb omadus?

Ei ole head ilma halvata, neid omadusi küll napib, kuid mõni neist vajab mainimist.

 • Odavamad laminaadid on väga tundlikud veele, millega kokku puututes kipuvad ühenduskohtadest üles punduma. 
 • Laminaatpõrandat pole võimalik restaureerida, kuna materjalil on ainult üks kaitsekiht ning kui see eemaldatakse hakkab kate väga kiiresti kuluma.

Hange.ee - lihtsaim viis kvaliteetse ehitaja leidmiseks aastast 2005!

+ Lisa oma töö

Mis tüübid on laminaatpõrandatel olemas?

Põrandaid liigitatakse klasside järgi ja oluline on valida õige klass just sellepärast, et ei maksaks üleliigset lisaraha põranda eest. Laminaatpõrandaid liigitatakse 21-34 klasside kaupa.

 • 21- sobib magamistuppa, kus liikuvus ja koormus pole liiga suur, pigem mõõdukad
 • 22- sobib näiteks lastetuppa, kus on liikuvus ja koormus juba natukene intensiivsem
 • 23- sobib kööki, kus on liikuvus juba märksa kõrgem

Esimesed kolm ongi pigem majapidamistele mõeldud ning järgmised kolm on mõeldud rohkem ärihoonetesse ehk kontoritesse jne

 • 31- madala koormusega kontorites, näiteks koosoleku ruumides, samas on sobilik ka elumajadesse näiteks elutuppa või kööki, kuna on väga vastupidav. Kate peab vastu kontoriruumides kuskil 3 aastat, küll aga elumajades võrduks see hoopis 12 aastaga.
 • 32- keskmise koormusega kontoriruumidesse, peab vastu natuke kauem ehk kuskil 5 aastat.
 • 33- paigaldatakse kauplustesse, kus on koormust ja liiklust kõige rohkem. 

Viimane klass, mis on täiesti omaette on 34 klass. 34 klass peaks olema paigaldatud ruumidesse, kus on väga suur koormus ning liikuvus. Näiteks spordisaalid, restoranid tantsupõrandatega, autode esindused jms. Koduseks kasutuseks pole see kindlasti sobiv. 

Küll aga pole ainult klass oluline, pööra tähelepanu ka katte paksusele, selle kvaliteedi garantiiperioodile ja kindlasti EN 13329 märgile, mis ütleb, et tooted on edukalt läbinud Euroopa katsetamise.

Kuidas paigaldada ning kas see on tõesti nii lihtne?

Laminaat paigaldatakse ujuva põrandana ehk plaadid kinnitatakse ainult üksteise külge. Erinevates internetifoorumites on sageli välja toodud, kui lihtne on laminaati paigaldada, kuid kas see ka tegelikult nii kerge on?

Laminaatpõranda paigaldamisel tuleb kindlasti jälgida seda, et aluspõrand oleks tasane ning enne paigaldama asumist ei tohiks unustada ka mürasummutusvaipa. Paigaldamise viise on päris mitu ning tuleb enda jaoks sobiv leida näiteks on võimalik paigaldada nii liimimisega kui ka liimimata.

Kui asud paigaldama ole kindel, et jälgid plaadi kaugust seinast ning plaatide ridade vahesid. Paigaldades esimest korda on Sul vaja ka mitmeid lisatarvikuid soetada või rentida, mistõttu tasub kaaluda hoopis spetsialisti palkamist.

Spetsialisti palkamise juures on veel hea, et põranda paigaldamisele läheb oluliselt vähem aega, kui Sul endal, sest kogemustega spetsialistil on vilumus, mida esmakordsel paigaldajal ei ole. Samuti ei pea Sa ootama põranda kuivamist ise, ka selle töö teeb spetsialist Sinu eest ära ning tihtipeale on spetsialistil ka mõni hea nipp tagavaraks, kuidas põranda kuivamist kiirendada või siis kuidas lihtsalt kiiremini/lihtsamalt paigaldada. Lisaks suudab kogemustega paigaldaja materjali väiksemate kadudega planeerida ja paigaldada. Lisaboonuseks võib ka lugeda seda, et spetsialistil on vajalikud tarvikud juba olemas, mistõttu Sa ei pea muretsema, mis saab tarvikutest pärast seda, kui põrand on paigaldatud. Nii ei jää midagi ka kasutult seisma.

Muidugi on laminaatpõrandat võimalik vägagi edukalt ise paigaldada, kuid kui Sa pole kindel iseenda võimetes, siis pole ka üldse halb idee endale spetsialist palgata, kellega võid kindel olla, et Sinu põrand on heades kätes. 

Kuidas hooldada?

Laminaatpõrandat on päris lihtne hooldada, igapäevaseks hoolduseks sobib väga hästi tolmuimeja. Kuna laminaatpõrand ei ime endasse tolmu ega mustust tuleb seda päris tihedalt puhastada. Kui soovid põranda pesuvahendit kasutada, kindlasti sellist, mis oleks mõeldud just laminaatpõrandatele. Põrandat ei tasu pestes üle ujutada, kuna see võib tekitada pundumist. Diivanite, tugitoolide ning massiivsete riiulite/laudade alla soovitatakse panna pehme riie või viltplaadid, et põrand ei kriimustuks. 

Laminaatpõrand on väga mugav lahendus ning mille hinna ja kvaliteedi suhe on igati paigas. Laminaatparketi hind võib jääda soodushindade ajal ka 4€ m2, kuid samas kallimad võivad olla ka üle 20€ m2. Küll aga tasub jälgida, millest hind on tingitud ning mis sinu ruumi või kontorisse kõige sobivam. Jälgi ostmisel kindlasti klassi, katte paksust, selle kvaliteedi garantiiperioodi ja kindlasti EN 13329 märki. 

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge