Hoia lauapind tühjana
Kuna väikeses köögis on toiduvalmistamiseks äärmiselt vajalikku lauapinda niigi vähe, on esimene reegel sellises ruumis need võimalikult tühjana hoida. Vähemasti kõik see, mida sa päris igapäevaselt ei kasuta peaks olema hoiustatud mujal: kappides, sahtlites, vm. Kuigi köögiseadmete ning erinevate tarvikute, nagu nugade, spaatlite ja maitseainete otsimine kapisügavustest võib tunduda esialgu ebamugav, siis hästi planeeritud kapisüsteemi puhul see tegelikult nii keeruline ei olegi. Samas on nii köögis toidu valmistamiseks piisavalt lauapinda, ning ka visuaalselt tundub selline köök tunduvalt avaram.
Riiulitele eelista sahtleid
Riiulitega kappidele tuleks väikeses köögis alati eelistada sahtleid, kuna selliselt on kiiresti võimalik seal leiduvast ülevaade saada ja ka köögilaualt peitu pandud igapäevatarvikute kätte saamine on selliselt väga lihtne. Kui sahtlid on sügavad ja tundub, et selle ülemisse osasse jääb piisavalt tühja ruumi, siis tasub sinna paigaldada n-ö salasahtel, kuhu saab ära panna kõik väiksemad harvem kasutust leidvad esemed. Ka ülemistes kappides oleks mõistlik kasutada väljatõmmatavaid siinidel riiuleid, või selle võimaluse puudumisel paigutada asjad sobivas suuruses karpi, mille saab vajadusel kapist välja tõsta. Nurgakappides eelista karussellriiuleid.
Kasuta ruumi kõrgust maksimaalselt ära
Traditsioonilise köögimööbli puhul jääb tavaliselt kasutamata kaks ala: köögikappide alune, kuhu paigaldatakse sokliliist ning ülemiste köögikappide pealne ruum. Kappide alla saab tegelikult liistu asemel lasta valmistada n-ö varbasahtlid, mis on oma olemuselt laiad ja suhteliselt madalad, kuid mis mahutavad endasse edukalt näiteks ahjuplaadid, küpsetuspaberi rullid jms. Seejuures jäävad sellised soklisahtlid kappide all väga märkamatuks ja mõnes mõttes isegi imiteerivad liistu. Nimelt ei varustata neid avamiseks nuppudega, vaid sellised varbasahtlid avanevad, kui neid varbaga kergelt suruda.
Kuigi ülemised köögikapid ei tohiks väikeses köögis visuaalsest aspektist ideaalis laeni ulatuda, ei tule selline ruumi raiskamine alati kõne alla ja kööki planeerides võivad laeni ulatuvad kapid osutuda vajalikuks. Kui kapid on saanud siiski seina selliselt, et nende peal on ruumi ja ruumipuudusest otsustad ühel hetkel nende peal asju ladustada, siis tuleks silmas pidada paari reeglit. Mitmeilmeliste asjade kapi otsas hoiustamiseks hangi endale kappidega sobivas toonis ühesugused karbid või korvid, mis oma sisu varjavad. Kui korvid ei tule kõne alla, siis vali kapi otsa panemiseks välja võimalikult samas stiilis suuremad nõud, mis ka silmale kenad vaadata on.
Organiseeri
Kuigi põhjalik organiseerimine on igas köögis segaduse vältimiseks vahend number üks, siis väikeses köögis on see eriti oluline. Sahtlites ja suuremates korvides võiksid alati olla väiksemad, kus igaühes ainult kindla otstarbega esemed. Samuti tasub väikeses köögis kasutada kuivainete hoiustamiseks sobivates mõõtudes sahtli kõrgusega sobivaid purke või konteinereid, ning kõik ostud nendesse ümber valada. Kaubanduses on lihtsalt need tooted kõik pakendatud väga erineva kuju ja suurusega pakenditesse, mida sahtlisse üksteise kõrvale ladudes läheb palju ruumi kaotsi.
Kasuta maksimaalselt ära horisontaalset pinda
Kuna vertikaalne pind on väikeses köögis väga piiratud ja mugavaks toimetamiseks ei tohiks sellel midagi ladustada, tasub mõelda, kuidas horisontaalne pind maksimaalselt tööle panna. Olemas on väga erinevaid lahendusi, nagu näiteks köögipinna tagaseinale paigaldatav erinevat kinnitamist võimaldav perfosein, konksudega siinid või magnetribad. Konksude otsa saab riputada pea kõike: panne, kohvitasse, lõikelaudu, anumaid väiksemate tarvikute jaoks jne. Magnetribad on jällegi mugavad nugade, kääride või metallist maitseaine topside hoidmiseks.
Loo avarust tarkade disainilahendustega
Väikeses köögis ei tohiks disainivalikuid tehes kunagi asja liiga keeruliseks ajada. Kapid peaksid sellises ruumis olema lihtsa ilmega ja asetsema ühtsel joonel, kuna selline asetus lisab ruumi voolavust ja tekitab illusiooni pikematest seinadest. Midagi üleliigset ei maksa pisikeses ruumis kunagi laudadele jätta, ning kui vaja, siis nende hoiustamiseks kasutatakse neutraalsetes toonides konteinereid.
Väikeses köögis on ülioluline, et valgusolud oleksid suurepärased, seega lisaks loomulikule valgusele tuleks tööpind varustada küllaldase valguslahendusega, näiteks ülemiste kappide alla paigutatud valgustite abil, Samuti sobivad väikesesse kööki väga hästi kõik peegeldavad pinnad, nagu läikega kapiviimistlus või -tööpinna tagasein.
Loe ka: Köögi planeerimine - millega arvestada? ABC