+ Lisa oma töö      

Kuidas uuendada vana köögimööblit ja milliseid vigu vältida?

14. juuni 2022
Tagasi
köögimööbel, köögimööbli uuendamine, köögimööbli värskendamine, köögimööbli värvimine

Köögimööbli ülevärvimine on üks soodsamaid viise oma köögile uue värske välimuse andmiseks. Kuid enne kui haarad pintsli ja asud töö kallale on mõistlik end kurssi viia mõningate soovitustega, mis aitavad vältida mööbli värskendamise käigus tehtavaid vigu.

Kuna köögimööbli väljavahetamine maksab üldjuhul mitmeid tuhandeid eurosid, tasub vanast köögimööblist väsides kaaluda selle värvimist. Kui valida õige värv, tööriistad ja kasutada õigeid töövõtteid, ei pea kartma ka projekti ebaõnnestumist.

Köögimööbli värvimise ABC

Vali sobiv värv — mööbli värvimiseks sobivad nii ehituspoe isetasanduvad mööblivärvid ( head valikud on näiteks Viva Colori Green Line Furniture 30, Tikkurila Empire, Caparol PU Satin jt) aga ka looduslikumad ja kiiremini kuivavad mineraalvärvid (nt Fusion Mineral Paint)

Vali värvimiseks kvaliteetne värvirull ja pintsel, mis ei ajaks karvu ega ebemeid. Siledaima pinna saab võimalikult madalakarvalise rulliga. Pintsliga värvi keerulisemad kohad, kuhu rulliga ei pääse ning rulliga siledamad kohad. Vaja läheb ka kilet põranda ja tööpinna kaitsmiseks ning maalriteipi. Loe ka: Värvimistöödeks vajalikud tarvikud ABC

köögimööbli värvimine, köögimööbli uuendamine, köögimööbli värskendamine
Mööbli värvimiseks tuleb kasutada kvaliteetset värvirulli ja valida pintsel, mis ei ajaks karvu .

Enne värvimistöödega alustamist pese värvitavad pinnad korralikult puhtaks kasutades selleks tugevatoimelist nõudepesuvahendit (nt Fairy ja vee lahus) ning eemalda kappide ja sahtlite nupud ning käepidemed. Samuti tuleb kapiuksed karkassi küljest maha võtta, et servadki saaksid korralikult värvitud.

Kui pinnad on pestud ja ära kuivanud, karesta pind liivapaberiga ja seejärel pese kapid uuesti puhtaks. Kui kõik värvitavad detailid on kuivanud, võib alustada teipimisega ja seejärel värvimisega. Mineraalvärvide ja veebaasil värvide puhul kasuta eelnevalt krunti. Mööblivärviga värvides üldjuhul krunti vaja ei lähe.

Enne oma uue ja värske köögimööbli kasutamisele võtmist lase pindadel vähemalt ööpäev kuivada, et värv saavutaks tugevama kindluse võimalike kriimustuste vastu.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vead, mida värvimisel vältida

1. Kiirustamine. Köögikappide värvimine ei ole kindlasti lihtne pühapäevahommikune projekt, mis paari tunniga valmis saab. Tegelikult võtab köögikappide värvimine aega mitu päeva, sest ettevalmistustööd tuleb teha korralikult. Arvesta ka sellega, et sa ei saa tegeleda kappide uuendamisega hommikust õhtuni ilma puhkamata või ka muid vajalikke toimetusi tegemata.

Kui kappidel on mingeid nähtavaid vigastusi või kriimustusi jäävad need värvi alt välja paistma ning sellega tasuks arvestada. Aega tuleb planeerida vajadusel pahteldamisele, pahtli kuivamisele ja lihvimisele. Ka värvi tahavad pinnad saada reeglina kaks kihti ning nende vahele võiks jätta piisavalt kuivamisaega. Ka liiga vara kappe tagasi panema hakates võid värvi vigastada ja sellegi tööga ei tasuks kiirustada.

2. Kappide puhastamata jätmine. Hoolimata sellest, et arvad, et su köök on puhas, tuleb köögikapid enne värvima asumist siiski puhtaks pesta. Vastasel juhul juhtub see, et kui värvid rasvase ukse üle vee baasil värviga, ei jää värv puidu külge kinni. Köögipindadele on kogunenud ka silmaga nähtamatut rasva ja mustust, seega pese pind enne töödega alustamist kindlasti puhtaks ja lase sellel korralikult enne värvima hakkamist ära kuivada.

3. Ei viitsita kapiuksi eest ära tõsta. See on äärmiselt oluline, et esimese asjana enne värvima asumist võtaksid kappidel uksed eest ning tõstaksid riiulid ja sahtlid välja. Mõned inimesed üritavad kappe värvida ilma seda tegemata, ka hinged ja riiuli- ning sahtlikandurid jäetakse oma kohale. Selline asi pole pikas perspektiivis tark tegu. Värv hakkab nuppude, käepidemete ja hingede ümbert kildhaaval murduma ja ära kukkuma mõne kuu pärast. Ja kui värv juba murduma hakkab, pead kogu mööbli värvist puhtaks lihvima. Seega — säästa end sellest tööst!

4. Jätad uste, sahtlite, riiulite ja furnituuri sildistamise vahele. See, mis kord kusagil on olnud, peab pärast oma kohale ka tagasi minema. Seega on kasulik kasutada nummerdatud silte, et sul meeles püsiks, kus miski asi asus. Kleebi iga äravõetud osa tagaküljele kleeps või teibitükk ja kirjuta number peale, sellest piisab.

5. Jätad liivapaberiga nühkimise vahele. Isegi siis, kui köögikapid on peaaegu ideaalses seisundis, pead need liivapaberiga üle käima, et värv pinnale kinni jääks. Kasuta keskmise/peene karedusega liivapaberit (150-200) ning töötle kõik pinnad sellega üle. Eesmärk ei ole mitte vana pinnakatet üleni maha lihvida, vaid muuta läikiv pind matiks ja uuele värvile nakkuvaks.

köögimööbli lihvimine, köögimööbli uuendamine, köögimööbli värskendamine
Enne mööbli värvimist tuleks pinnad käia üle liivapaberiga, et eemaldada ebatasasused ning tagada värvi kinnitumine.

6. Köögikapid pole enne värvimist tolmust puhtad. Tõmba kapid enne värvima asumist tolmuimeja või mikrofiiberlapiga üle veel enne, kui pintsli värvipotti pistad. Ka väike tolmukogus (lihvimise tulemusena) kapil võib kogu su suure töö ära rikkuda. Pind muutub krobeliseks ja näeb välja nagu oleksid värvinud liiva. Asja parandamiseks pead kogu mööbli uuesti liivapaberiga üle töötlema ja seejärel taas värvima.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

7. Valid vale tooni. Loomulikult on iga värvitoon, mille sa oma kööki valid, õige. Aga köögimööbli puhul peaksid tegema õige valiku esimesel korral. Kappide värvimine ei ole küll kuigi raske, kuid see pole ka selline töö, mida sa ikka ja jälle uuesti tahaksid teha, kui värv ei meeldi enam. Värvi esmalt testriks üle üks suurem näidispind, et vaadata, kuidas toon sulle tundub. Riputa see köögis kappide kõrvale üles. Siis saad otsustada, kas see tõesti on just õige värv. Loe ka: Värvipsühholoogia sisekujunduses


Allikas: Moodne kodu

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge