+ Lisa oma töö      

Kuidas puhastada erinevast materjalist katuseid, et nende eluiga pikendada?

28. august 2023 Hange.ee
Tagasi
katuse puhastamine, katuse hooldamine, katuse survepesu, katuse kontroll, puhastusteenused

Hoonete katuste korrapärane puhastamine ja hooldamine on äärmiselt oluline, sest see aitab tagada nende pikemaajalise vastupidavuse. Kuigi üldised nõuded katuste puhastamisel on samad, siis olenevalt katusematerjali tüübist tulevad sisse teatud erisused.

Hooldamine

Ekspertide soovitusel on katuse pikema eluea tagamiseks äärmiselt oluline koostada regulaarne hoolduskava. See hõlmab katuse puhastamist ja kontrolli kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Isegi lihtsakoeline katuse hooldusprogramm suurendab märgatavalt katuse eluiga ning vähendab tõsiste probleemide tekkimise riski.

Regulaarne jälgimine võimaldab avastada võimalikke problemaatilisi kohti ning nendega tegeleda enne, kui need arenevad tõsisteks kahjustusteks. Selline ennetustöö mitte ainult ei väldi suuremaid probleeme, vaid võimaldab kinnisvaraomanikel säästa raha võimalike kahjustuste parandamiseks. Lisaks annab see piisavalt aega tegelemiseks võimalike garantii- ja ehituslubadega.

Regulaarne katuse puhastamine aitab säilitada maja esteetilist väljanägemist ja turuhinda. Lisaks vähendab see riski, et katusele tekivad kahjustused või et garantii kaotab kehtivuse. Mustus, sammal ja muu sarnane bioloogiline materjal põhjustavad rohkem kui ainult esteetilist kahju. Sellised orgaanilised jäägid soodustavad hallituse ja samblike kasvu. Samblikud säilitavad niiskust, mis aja jooksul võib kahjustada katust. Kui samblikke ei eemaldata, võib see isegi mõjutada katuse garantii kehtivust.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Regulaarne katuse inspekteerimine

Üks levinumaid meetmeid, mida iga majaomanik saab kasutusele võtta oma kodu katuse kaitsmiseks, on selle regulaarne kontrollimine. Väiksemad vead ja kahjustused võivad aja jooksul või halbades ilmastikuoludes kiiresti süveneda, nõudes hiljem suuremaid ressursse nende parandamiseks. Nagu mainitud varem, soovitatakse katust kontrollida vähemalt kaks korda aastas, seda eriti pärast suuremaid torme.

Inspektsiooni ajal on oluline pöörata tähelepanu järgmistele punktidele:

  • Kontrollige, kas katuseplekkidel või muudel katusematerjalidel on kahjustusi nagu mõrad, kriimud, värvi ebaharilik kulumine jms.
  • Otsige katuseplekkidelt järgi roostest. See võib viia materjalide nõrgenemiseni ja leketeni.
  • Vaadake üle katusekivid, et tuvastada mõrasid või muid märke füüsilisest kahjustusest.
  • Kontrollige, kas katusekive on puudu või on neist tükke või kilde väljas.
  • Inspekteerige ka ventilatsioonitorude ja korstna ümbrust, et kontrollida tihendite seisukorda. Halvenenud tihendid võivad põhjustada lekkeid.
  • Kontrollige vihmaveetorusid, et veenduda, et need ei ole täidetud sodiga, mis takistavad vee äravoolu.
  • Otsige katustelt samblikke või hallitust, mis võivad kahjustada katusematerjali ja võivad viidata niiskuse probleemidele.

Tähelepanelik inspekteerimine võimaldab varakult avastada võimalikke probleeme ja võtta kasutusele vastavaid meetmeid enne, kui need muutuvad tõsisemaks ja kulukamaks.

bituumensindel katus, sammal katusel, sambla eemaldamine katuselt, katuse puhastamine, katuse hooldamine
Sammal võib põhjustada katusematerjali all oleva puidu mädanemist või materjali lagunemist, mistõttu on oluline selle õigeaegne eemaldamine.

Katuse inspekteerimisel tuleb järgida peamisi ohutusnõudeid. Majaomanik peab kindlasti arvestama katuse kõrguse ja materjaliga. Järskude kalletega katusekividest katused võivad kahjustuda, kui kehakaalu jaotus pole korrektne. Sellistel katustel tuleks vältida kõndimist. Redeli kasutamisel peaks see ulatuma 90-100 cm üle katuse serva. See tagab õige kehakaalu jaotuse ning vähendab juhuslikult tekkinud kahjustuste riski.

Kui katusele ronimine inspektsiooni jaoks pole võimalik, saab seda teha maapinnalt binokli abil ja alati võib kutsuda vastava ala professionaali.

Regulaarne katuse puhastamine

Katuse puhastamisel eemalda kõikvõimalik sodi, mis on kogunenud korstna taha, veerennidesse, katusekivide vahele jne. Kasuta tugevast materjalist kummikindaid kohtades, kuhu on parem ligipääs. Kasuta reha või muud sarnast vahendit alade koristamiseks, kuhu ise kergesti juurde ei pääse. Pane tähele ka maja juures kasvavaid puid ja lase ära lõigata oksad, mis on majale liiga lähedal või selle kohal. 

Põhjalikuma puhastuse jaoks kasuta vastavat puhastusvahendit, mis sobib sinu katusematerjali tüübiga. Õige puhastusvahendi valikuks küsi nõu ehituskauplusest või spetsialistilt.

vihmaveerennide puhastamine, rennide pesu, katuse puhastamine, katuse hooldamine
Rennide puhastamine kevadel ja sügisel on oluline regulaarne tegevus, mis aitab vältida veekahjustusi, tagades vee äravoolu ja kaitstes seeläbi katuse alust ning ka katust.

Eri tüüpi katusematerjalide puhastamine

Bituumensindlid

Tegu on tavalise ja võrdlemisi populaarse katusekattega, mille hooldamine on küllaltki lihtne. Sellise katuse puhastamisel saab kasutada eelnevalt mainitud meetodit. Küll aga tuleb meeles pidada, et sellist tüüpi katuse puhastamisel ei ole soovitatav kasutada survepesurit, kuna see võib bituumensindleid tõsiselt kahjustada. Lisaks ei ole soovitatud kasutada tugevaid pesuvahendeid, mis võib materjali värvi kahjustada või viia liiga kiire degradeerumiseni.

Seda tüüpi katuse põhul võib aja jooksul langema hakata kivipuiste, mis koguneb vihmaveerenni. Vanade katu puhul võib see viidata selle eluea lõpule. Kui märkate bituumensindlite peal kasvavat sammalt, võiksite kaaluda nende eemaldamist õrnalt harjates või spetsiaalsete puhastusvahendite abil.

Kivikatus

Kivikatuse puhastamine survepesuri ja tugevate kemikaalide kasutamine võib viia kivi erosioonini ning värvi kadumisele, mistõttu tuleb seda tööd teha ettevaatlikult. Puhastades katust survepesuriga  on pärast pesu oluline kivide kaitsevahenditega katmine, et kaitsta neid mustuse ja kivikatuse suurima vaenlase ehk sambliku kogunemise eest. 

Kividest katusel pole soovitatud astuda ja kõndida. Kui on vajalik ikkagi toetada kasuta vineerist planku, mille alumisel küljel on vahust kate. Selle abil vähendatakse katusekividele pandavat survet ja kaal jaguneb ühtlasemalt. Kivid võivad kuivades osaliselt muutuda kriitvalgeks (ingl efflorescence). See on tingitud soolade kristalliseerumisest vee aurustumise ajal. Kõrgema niiskuse olemasolul väheneb vee aurustumine ning soolad saavad kristalliseerumise abil muutuda kriitjaks. See ei kahjusta kive, küll aga muudab need tuhmimaks. 

kivikatuse puhastamine survepesuriga, survepesu, katuse puhastamine, katuse hooldamine
Kivikatuse puhastamine survepesuriga.

Puidust katusesindel

Puidust katusesindlite eest hoolitsemine on väga tähtis, sest kui seda valesti teha, väheneb nende eluiga märkimisväärselt. Ka siin ei tohiks katust survepesuriga puhastada. Survepesu ajal võivad sindlid lahti tulla või jääb vesi nende alla kinni, tekitades hiljem veekahju. Samuti ei tohiks puidust sindlite puhul kasutada ka tugevaid kemikaale, sest sellega rikutakse puidu naturaalset värvi ja kemikaalid võivad katuselt hoovi langeda. 

Kui puidust sindlite inspekteerimise käigus avastatakse hallitust või sammalt, tuleks need kiiresti eemaldada, sest orgaanilise materjalina levivad need kiiresti ja nende kahju suureneb. Lisaks peaks eemaldama ka katuse kohal kasvavad oksad, sest puudelt langev sodi imendub puidus kiiresti ja aitab kaasa sambla kasvule. Puidust sindlite puhastamisel saab kasutada eespool toodud meetodit,. Kasuta pehmet harja või luuda, et eemaldada mustus, sammal. Oluline on meeles pidada, et puitkatuse puhastamisel tuleb olla õrn ja ettevaatlik, et mitte puitu kahjustada. Pärast puhastamist tasub kaaluda puidukaitsevahendi kasutamist.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Plekk-katus

Metall on vastupidav kuid vastuvõtlik korrosioonile. Lisaks on oluline, et erinevad katusel kasutatud metallid teineteisega kokku ei puutuks, sest nende vahel tekkiv keemiline reaktsioon võib metalli kahjustada ja viia värvimuutuseni. Plekk-katuse jälgimine on oluline, sest lehtede, okste ning muu orgaanilise materjali lagunemisel eralduvad happed, UV-kiirgus ja muud tegurid võivad kahjustada pleki värvikihti. Seetõttu on vajalik katuse regulaarne kontrollimine. Kui kahjustused jäävad pikemaajaliseks unarusse, võib pleki eluiga märgatavalt lüheneda, tekkida roostetamine ning katus võib lõpuks hakata lagunema.

Plekk-katuse puhastamine on kõige tõhusam madal survepesuga. Oluline on tagada, et veejuga ei avaldaks liigset survet katuse ühenduskohtadele, kust võib tekkida leke. Sügavam mustus tuleks eemaldada harja ja spetsiaalse pesuainega. Tuleb olla ettevaatlik, et valitud pesuaine oleks sobilik värvkattele, kuna sobimatu pesuaine võib kahjustada katusevärvi. Seega kasuta plekk-katuse puhastamisel puhastusvahendeid, mis on just mõeldud selle jaoks.

Kõige olulisem on meeles pidada, et katust peaks aastas vähemalt kaks korda inspekteerima, seda kevadel ja sügisel ning puhastama vastavalt vajadusele. 

Loe ka: Milline katusekattematerjal valida?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge