+ Lisa oma töö      

Kuidas kortermajast vargad eemal hoida?

17. mai 2023 Hange.ee
Tagasi
kortermaja turvalisus, kuidas suurendada kortermaja turvalisust, vargused

Kortermajad sattuvad tihti varaste huviorbiiti, kuna seal valitsev suurem anonüümsus võimaldab võõrastel ringi liikuda ilma liigset tähelepanu äratamata. Seejuures ei ole vargused kuigi põhjalikult ette planeeritud, vaid pisisulid kasutavad ära võimalust järelevalveta esemeid vähese vaevaga omastada. Kuigi politseilt saab juba toime pandud varguste korral abi paluda on kõigi osapoolte huvides tõhusam selliseid olukordi ennetada. Järgnevalt vaatame, millised meetmed tuleks kortermajas varguste vältimiseks tarvitusele võtta.

Saage üksteisega tuttavaks

Esimene ja kõige olulisem meede kortermajades varguste vältimiseks on oma naabrite tundmine. Tegemist on äärmiselt lihtsa abinõuga, mis muuhulgas ei maksa mitte midagi. Siiski on suurtes korterelamutes tihti nii, et isegi samas trepikojas ja samal korrusel elavad inimesed üksteist ei tunne.

Ühes trepikojas elavate inimeste jaoks on oluline vähemalt teineteist nägupidi tundma õppida ja oma lähimate naabritega võiks ennast veelgi paremini tuttavaks teha.  Lähimad naabrid on just sel ajal, kui pikemalt kodust eemal viibid, kõige parem turvameede. Kui tunned trepikojas elavaid inimesi, on lihtne märgata võõraid isikuid, kes seal liiguvad. Samuti ei tohiks karta võõra ja kahtlust äratava inimesega koridoris kohtudes küsida, miks ta seal viibib.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Välisukse lukustamine

Korterelamu turvalisuse tagamisel on äärmiselt oluline investeerida korralikku ukse- ja lukustussüsteemi. Ukseluku valik on peamiselt mugavuse küsimus, kuid oluline on tagada, et uks oleks alati lukus. Lihtsa võtmega keeratava luku kahjuks räägibki siinkohal asjaolu, et tihti ei viitsita seda kohe teha ja vargal on sellisel juhul võimalus olukorda enda kasuks ära kasutada. Seetõttu on korterelamute koridoride lukustamisel soovitatav eelistada automaatselt sulguvaid snepperlukke. Sellised lukud tagavad parema turvalisuse, kuna nad lukustuvad automaatselt, kui uks suletakse.

Suuremates korterelamutes on parimaks turvalahenduseks uksele fonoluku paigaldamine. Fonolukuga on võimalik luua ühendus iga korteriga, võimaldades kõrgematel korrustel elavatel inimestel avada oma külalistele ust mugavalt korterist lahkumata. See vähendab oluliselt võimalust, et keegi unustab ukse ajutiselt avatuks. Fonolukkudel on oluline roll ka elanike teadlikkuse tõstmisel - kõigile kortermaja elanikele tuleb selgitada, et nad ei tohi kunagi avada ust juhuslikele helistajatele.

fonolukk, fonoluku paigaldeme, kortermaja turvalisus, kuidas suurendada kortermaja turvalisust
Fonolukk kortermajas on mugav lahendus, mis aitab suurendada turvalisust.

Kelder lukku

Kelder on kortermajades oluline hoiustamiskoht, kuhu majaelanikud paigutavad esemeid, mis ei mahu eluruumidesse ning kus nad ei käi pidevalt. Sellepärast on kelder koht, kus vargad sageli näevad oma võimalust. Tagamaks keldribokside turvalisust ja vältimaks kõrvaliste pilkude sissetungi, on äärmiselt oluline tagada, et kõik keldrisse viivad uksed oleks kindlalt suletud ja bokside uksed varustatud kvaliteetsete lukkudega. Kui keldri ülduks on korralikult lukustatud on keldrikorrus ideaalne koht rataste, lastekärude ja muude esemete turvaliseks hoiustamiseks.

kortermaja turvalisus, kuidas suurendada kortermaja turvalisust
Mõningatel juhtudel tasub paigaldada kortermaja keldriakende ette võred, mis raskendavad sissemurdmist ja muudavad need varaste silmis ebaatraktiivseks sihtmärgiks.

Korterelamu ümbruse valgustus

Üks tõhus meede korterelamu ümbruse märgatavalt turvalisemaks muutmiseks on piisava valgustuse tagamine majaesisel, parklal ja siseõuel pimedal ajal. Kuigi linna paigaldatud valgustid võivad tagada piisava valgustatuse majaesisel, tuleb siseõue puhul hoolitseda valgustuse eest korteriühistul. Eriti oluline on tagada lampide olemasolu kõigi uste ja abihoonete sissepääsude juures ning juhul, kui hoovis on autode parkimine või seal asub väärtuslikke esemeid, tuleks valgustus tagada ka nendes piirkondades.

Valgustuse tagamisel on võib kasutada taimeriga valgusteid, mis võimaldavad kindlatel aegadel valgust sisse lülitada. Samuti, kui soovitakse valgustust minimaalsena hoida, on heaks valikuks liikumisanduritega varustatud lambid. Need lambid lülituvad automaatselt sisse, kui tuvastatakse liikumine. Seeläbi tagatakse  valgustus vaid siis, kui see on vajalik. See mitte ainult ei taga ökonoomset energiakasutust, vaid aitab ennetada ja tuvastada potentsiaalseid ebakorrapäraseid liikumisi või sissetungi katseid, suurendades seeläbi turvalisust.

kortermaja valgust, valgustuse paigaldamine
Kortermajade ümbruse turvalisust suurendab tõhusa valgustuse paigaldamine.

Lukustatav aed

Kui korterelamu asub liiklusrohkes piirkonnas ja probleemiks on õuele sattuvad võõrad isikud, kes kasutavad omavoliliselt sealset majaelanikele mõeldud laste mänguväljakut, puhkeala või prügikaste on mõistlik kaaluda aia ehitamist ja sissepääsu sulgemist lukustatavate väravatega. See tagab parema turvalisuse ja piirab juurdepääsu aladele, mis on mõeldud vaid majaelanikele.

Sellise meetmega saab tagada, et õueala kuulub selgelt korterelamu juurde ja selle kasutamist ei ole võimalik valesti tõlgendada. Lisaks raskendab see oluliselt varaste püüdlusi majja siseneda. Sellisel piiratud õuealal on lastel mängida märkimisväärselt turvalisem ning päeva jooksul ei kao ka unustatud esemed tavaliselt kuhugi. Oluline on jälgida, et värava avamine ja sulgemine oleks piisavalt mugav, et kõik elanikud oleksid motiveeritud seda tegema. Näiteks võib autode jaoks kasutada puldiga avatavat väravat ning jalgväravat varustada magnetlukuga.

kortermaja väravad, aiad, aedade ehitus
Lukustatavad väravad aitavad tagab turvalisuse ja piirata juurdepääsu aladele, mis on mõeldud vaid majaelanikele.

Viimase abinõuna valvekaamerad

Kui soovite turvameetmeid kortermajas veelgi enam tõhustada, võib kaaluda valvekaamerate kasutamist teatud piirkondades. Videovalve sobib korterelamute puhul siiski vaid sellistesse asupaikadesse, kus see ei riku elanike privaatsust. Näiteks võib kaamera paigaldada jalgrataste ja lapsevankrite parkimisaladele. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Oluline on tagada, et enne kaamerate paigaldamist oleks sellega nõus majaelanikud ja kaamerad oleksid suunatud ainult vajalikele aladele, et vältida üleliigse salvestamist. Samuti tuleb tagada, et videovalve kasutamise fakt oleks selgelt märgistatud ning sätestada selged reeglid materjali säilitamise ja kasutamise kohta.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge