+ Lisa oma töö      

Kruntimine ABC - mida tuleks teada?

13. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
kruntimine, kuidas kruntida, kruntvärv, maalritööd, seina kruntimine

Arvatavasti on pea kõik maailma inimesed puutunud kokku tõsiasjaga, et millegi hästi õnnestumiseks on tarvis, et see oleks loodud tugevale alusele. Selleks, et tulemus hea oleks, on tarvis ka tugevat vundamenti, mis suudaks valminut toetada. Kandes elufilosoofilised küsimused üle ehitusvaldkonda, on tugev aluspind tarvilik ka värvides. Olgu tegemist kas lõuendile maalimise või seinte värvimisega, tulemus saab parem ikkagi juhul, kui värv kantakse ühtlasele pinnasele. Seepärast ongi vajalik pinnad korralikult ette valmistada ning neid kruntida.

Millega on tegu?

Kruntvärv toimib vahekihina pahtli ja kattevärvi vahel. Täpsemini täidab kruntvärv suuremaid pragusid ja seinas olevaid poore, et seejärel tagada kauakestvam ning ühtlasem värvikiht. Samas optimeerib see ka imavust. Kruntides on oluline jälgida, et sein oleks puhas, sest tolmusele ning murenenud-poorsele pinnale kruntvärvi kandes võib värv üsna pea kooruma hakata. Tulemus võib olla triibuline või isegi plekiline, mistap on oluline, et pind oleks enne kruntvärvi pealekandmist õigesti ettevalmistatud.

Milliseid pindu üldse kruntida? 

Kui aluspind on ülimalt poorne, liigselt imav või murenev, on kruntimine enne värvimist vajalik. On paar lihtsat võimalust, mille abil saada aimu, millise pinnaga on tegemist.

Enne kruntimist soovitatakse aluspindade imavust ja nende poorsust kontrollida kleeplindiga. Kleeplint on tarvis seinale kleepida ning siis ära tõmmata. Kui lindi külge jääb värvitükke (isegi väikeses koguses) on tarvis pind kruntida.

Imavuse kontrollimiseks surutakse vastu seina niiske svamm. Kui aluspind tumeneb või vesi kiiresti imendub, oleks tarvis pind taaskord kruntida, sest vastasel juhul võib värv ebaühtlaselt imenduda. Niisamuti on tarvis enne esimest värvimist kruntida ka krohvitud seinad ning kipsplaatseinad. 

Ka puitpinnad on poorsed, nende kruntimise eesmärk on kanda pinnale kindel niiskusbarjäär, mis tõhustab kaitset seenhaiguste vastu ning tagab värvikihile sobiliku pinna. Enne puitpindade kruntimist on tarvis veenduda, et puit on puhastatud ja kuiv. Taolisi pindu tuleks töödelda võimalikult vara, et vältida võimalikke probleeme tulevikus (nt seened ja hallitus). 

Enne kruntimist on oluline meeles pidada!

  • Selleks, et kruntvärv saaks aluspinda paremini imenduda, on oluline, et sein ei oleks liiga tugeva liivapaberiga liialt siledaks lihvitud. Seinte puhastamiseks võib kasutada ka niisket lappi. 
  • Selleks, et pärast ei peaks raiskama tohutult aega koristamisele, kata ka teised pinnad, sest näiteks põrandad võivad pritsmetega kokku saada. 
  • Enne kruntimist loputage värvirull puhta veega läbi, et hiljem seina külge väikeseid karvatükke ei jääks. Selleks, et värvirull ei hakkaks hiljem otstest värvi välja ajama ja pritsima ega jätaks triipe on soovituslike värvirulli otstes olevad karvad lõigata kääridega va 45 kraadise nurga all. 
  • Sisenurki on mõistlik pintseldada ja et tulemus jääks veel korralikum, on soovituslik nurgad akrüülida. Just akrüülida, sest silikooni kasutades ei saa seda värvikihiga katta. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millist kruntvärvi osta? 

See oleneb puhtalt ostjast ja tema soovist. Nii palju, kui on tooteid, on ka erinevaid arvamusi. Mõnede kruntvärvide puhul (nt Start Latex) on võimalik värvi segada veega, mistap saab seguga katta suurema pinna. Kuigi veega segatud kruntvärv ei kata nii hästi, arvavad mõned, et see imendub paremini pahtlisse ning seega on kruntimisest rohkem kasu. Katvus iseenesest ei ole kruntvärvi juures oluline ja pigem on eesmärk just aluspinna ebatasasused täita. Küll aga võib liigse vedeldamise puhul juhtuda, et rohkem värvi valgub seinalt maha, mistõttu on tarvis kanda seinale rohkem kihte.

Üldiselt on aga värvid juba eelnevalt lahjendatud ja neid segada ei saa. Spetsialistid on esile tõstnud näiteks Sadolini kruntvärve, mille hinna-kvaliteedi suhe on paigas ja mis tagab ka head tulemused. 

Siiski ei tasu väheste kogemustega inimesel värvi suure entusiasmiga vedeldama hakata. Soovituslik on juhinduda värvitootja antud juhistest, sest kogemuse puududes võib ei pruugi saada soovitud tulemust. Kindlasti aitavad asjatundjad poodides oma nõu ja jõuga õige värvi leida!

Kruntimine, kuidas see käib?

Kruntvärvimine ei erine kuigivõrd muust värvimisest ning töövõttedki on samad. Kui kruntida on tarvis terve tuba, on mõistlik alustada laest ja liikuda seejärel mööda seina allapoole. Niisamuti tuleb lage värvida päevavalguse suunas, mitte risti, ning seinte puhul tuleb liikuda ukse juurest akende poole. 

Kui kruntvärv on valatud värvivanni, on lihtsalt tarvis tööga pihta hakata, värvirull sisse kasta ja värv seinale kanda. Seinu kruntides alustatakse seina keskelt ning liigutakse üles ja alla, et värv ühtlaselt jaguneks. Selleks, et sein ei jääks laiguline, peab viimased värvirullitõmbed tegema ühes suunas.

Pea silmas, et:

  • Oluline on, et peale värvimist krundikiht täielikult kuivaks. See, kui kaua selleks aega kulub, on tavaliselt kirjas tootejuhendis;
  • Üldiselt soovitatakse seinale kanda kaks kruntvärvi kihti. Kui kruntvärv on kuivanud, võib alustada värvimisega;
  • Kinnitage ka maalriteibid ja pange end värviralliks valmis! 

NB! Kuigi kruntimine ei ole iseenesest raketiteadus, on enese võimetes kahtlemise korral soovituslik pöörduda asjatundjate poole.

Loe ka: Seinte ja lagede värvimise ABC ja Värvipsühholoogia sisekujunduses

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge