+ Lisa oma töö      

Köögi tagaseina ABC - erinevate materjalide plussid ja miinused

03. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
köögi tagaseina ehitamine, plaaditud köögi tagasein, köögi tagaseina plaatimine, köögi tagasein, köögi tööpind, plaaditud köögi tööpind

Igapäevaste toimetuste puhul on korralik tagasein köögi asendamatu osa. See kaitseb seina kokkamisel ja kraanikausi juures toimetamisel tekkivate plekkide eest. Korralik köögi tagasein on lihtsasti puhastatav, aitab luua köögist terviku ja sobib sisekujundusega. Järgnevalt anname ülevaate köögi tagaseina valimisest, erinevatest võimalikest materjalidest ja nende eelistest ning puudustest.

Keraamiline plaat - hea ja klassikaline valik

Keraamilised plaadid on üks enim levinud valikuid kööki. Nende abil saab luua mitmekülgseid lahendusi, sest plaate on eri mõõtudes ja värvitoonides ning neist saab laduda väga isikupäraseid mustreid. Keraamilise plaadi kasuks räägib ka taskukohane hind ja kättesaadavus. 

Peamiseks miinuseks on vuugivahed, mis kipuvad määrduma. Köögis on soovituslik vältida väga heledat vuuki. Selle probleemi vastu võib aidata ka ühes tükis keraamiline taustaplaat, mis loob tervikliku mulje, kuid see on n-ö tavalistest keraamilistest plaatidest kallim. 

Plaaditud köögi tagasein, köögi tagaseina plaatimine, köögi tagasein, köögi tööpind, plaaditud köögi tööpind
Plaaditud köögi tagasein.

Värvitud sein - lihtne lahendus

Köögi tagaseina võib katta ka spetsiaalse värviga, mis on pestav ja talub puhastusvahendeid. See on üks lihtsamaid lahendusi, kuid arvestama peab sellega, et ajapikku on see üks kiiremini värskendamist vajavaid lahendusi. Köögi tagaseina värviga katmise kasuks räägib selle soodne hind ning võimalus lihtsa vaevaga anda köögile uus hingamine. Värvitud tagaseina suureks miinuseks on kindlasti tihe puhastamise vajadus. Arvestama peab ka sellega, et sagedase puhastamise tagajärjel võib värvikiht peatselt uuendamist vajada.

köögi tagasein värvitud, köögi tagaseina värvimine
Värvitud köögi tagasein.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Klaasist tagasein - efektne välimus

Klaasist tagasein loob efektse välimuse igas köögis. Erinevaid lahendusi jagub alates fotoklaasidest kuni peegelefektiga klaasideni. 

Klaasist tagasein võib küll jätta kena üldmulje kuid arvestama peab sellega, et klaas nõuab üsna tihti puhastamist. Klaasist tagasein vajab lapiga pühkimist peaaegu peale igat köögis toimetamise korda, sest see näitab valguse käes hästi välja kõik pritsmed ja plekid. Kõige rohkem vajab klaasist pind hooldamist just kraanikausi lähistel.

Klaasist köögi tagasein , klaasitud köögi tagasein, köögi tagasein
Klaasist köögi tagasein

Laminaat - lihtne hooldamine

Lisaks põrandatele sobib laminaat hästi ka köögi seinale. Selle kasuks räägib lihtne hooldamine ja ka plekid ei jää materjalilt kergesti paistma. Laminaati peaks kindlasti hoolikalt valima, sest mõned lahendused võivad jätta kunstliku ning lausa odava mulje. Soovituslik on valida laminaatplaadi seinaga sarnast tooni. See jätab värvitud seina mulje, kuid on kordades vastupidavam ja lihtsamini puhastatav.

Laminaatplaati peaks kindlasti vältima, kui köögis on gaasipliit, sest see võib tekitada tuleohtliku olukorra.

laminaatplaat köögi tagasein, laminaadist köögi tasapind, laminaadist köögi tööpind
Laminaatplaadist köögi tagasein ja tasapind.

Kivi - ajatu lahendus

Kivist tagasein loob elegantse ja ajatu välimuse. See on hea valik siis, kui köögitasapind on juba kivist. Nii tekib terviklik lahendus. 

Üheks heaks valikuks kööki on näiteks graniit, mis loob luksusliku mulje ning on samas ka hästi vastupidav materjal. Graniidiga saab luua unikaalse disainilahenduse, sest iga tagasein on mustri poolest eriline. See materjal on lihtsasti puhastatav ning  äärmiselt vastupidav. Graniidi peamiseks miinuseks on keskmisest krõbedam hind. Väiksema köögi puhul peab arvestama juba vähemalt tuhande euroga.

Alternatiivina võib valida ka kvartskivi, mille puhul on tegemist tehismaterjaliga. Selle kasuks räägib vee ja mustuse hülgamine ning lai valik erinevaid mustri- ja värvilahendusi. Kvartskivi meenutab vägagi looduslikku kivi ja kuulub sarnasesse hinnaklassi.

Kivist tagaseina valimise kasuks räägib asjaolu, et see on vastupidav ja kauakestev lahendus. Tihti soovivad inimesed valida ajatu ning kestva disainilahenduse, sest kivist tagaseina ei ole otstarbekas väga tihti välja vahetada.

kvartskivist köögi tagasein, kivist köögi tagasein, kivist köögi tööpind
Kvartskivist köögi tagasein ja tasapind.

Tellis - meeleolukas lahendus

Tellistest tagaseinaga saab kööki luua väga meeleoluka lahenduse. See sobib pigem industriaalsema välimusega keskkonda, kuid arvestama peab ka krõbedama hinnaga. Tellistest tagasein pole köögis kindlasti hooldusvaba lahendus, sest poorne materjal imab kõik mustuse endasse ning selle puhastamine on keeruline. 

köögi tagasein tellistest, tellis köögitagasein
Tellistest köögi tagasein.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Roostevaba teras - värske lahendus

Roostevabast terasest tagasein ei ole väga levinud, mistõttu on see hea ja värske lahendus, kui soovid ainulaadset kööki. Kahjuks on materjali stiilsele välimusele vastukaaluks päris mitu miinust. Roostevaba terast on keerukas hooldada ning materjal kogub kergesti kriime ja muutub plekiliseks. See pole kindlasti hea lahendus mugavale inimesele.

Millega peaks köögi tagaseina valides arvestama?

Siin on väike kokkuvõte küsimustest, mida peaksid endalt küsima enne köögi tagaseina valimist:

  • Millist disaini ja värvilahendust soovid kööki luua?
  • Kui palju sa kokates aega veedad?
  • Kui tihti oled valmis kööki koristama?
  • Kas otsid ajatut lahendust või eelistad tihti muutuvat keskkonda?

Kokkuvõte

Tagasein on köögi lahutamatu osa. Erinevaid lahendusi leidub igale maitsele alates tavalisest värvikihist kuni kivist tagaseinani. Õige valiku tegemiseks peaksid leidma vastused eeltoodud küsimustele ning mõtlema läbi erinevate materjalide plussid ning miinused. Sobiv lahendus võiks olla harmoonias ülejäänud köögi disainiga. Köögi tagaseina valimisel peaks lähtuma enda vajadustest ning soovidest. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge