+ Lisa oma töö      

Kivifassaad ABC

02. juuni 2021 Hange.ee
Tagasi
kivifassaad, fassaadikivi, kivifassaadi paigaldamine, kivifassaadi renoveerimine

Fassaad on kahtlemata üks esimesi elemente, mis hoone puhul silma jääb. See määrab ühtlasi ära ka maja stiili ning üldise atmosfääri. Miks langetada fassaadimaterjali valikul kivi kasuks? Kivi on üks massiivsemaid, vastupidavamaid ja ka luksuslikumaid fassaadimaterjale, kivifassaad on seega pikaaegne lahendus, mis ei vaja praktiliselt hooldust.

Kivi on oma omaduselt väga isoleeriv – talvel hoiab väga hästi sooja ja suvel maja mõnusalt jahedana. Samuti on kivi heli summutav ning tulekindel. Äärmiselt vastupidav Põhjakliimale. 

Kivifassaadi ehitusel kasutatakse erinevaid materjale – lubjakivi, graniit, dolomiit ja tellised. Vundamendi ümber saab kasutada ka raskeid loodusest leitud maakive. Loodusliku kivi värvid varieeruvad tavaliselt pruunides, hallides, heledates ja roosakates toonides. Tihtipeale suurendatakse kivi vastupidavust veel põletamisega. Tehiskivi on looduskiviga võrreldes kergema kaaluga ning seda on kergem töödelda. Seda on saadaval väga palju erinevates värvides ning profiilides. Kivi sobib hästi nii luksuslikele häärberitele kui ka maalähedasele talumajale.

Kiviseina paigalduses on ülioluline õiged võtted, tuulutus ning soojustus. Asjatundlikult paigaldatud kivifassaad jätab maja suvel meeldivalt jahedaks ning hoiab talvel efektiivselt sooja. Puudulikult tehtud fassaad jällegi laseb läbi tuult ja niiskuse, mis pikas perspektiivis tekitab hallituskahjustuse.

Mida vaja teada?

Kivifassaadi puhul on peaaegu kõige olulisem korralik vundament. Müürikivid on väga rasked ja vundamendi vajumine põhjustab kiviseina pragunemist. Mõrad jällegi lasevad läbi tuult ja niiskust ning vajavad parandamist.

Kivifassaad ei vaja üldjuhul üldse hooldust. Kuigi enamik looduslike kive on väga pika elueaga, siis just mõranemine on fassaadi lagunemise peamine põhjus. Kallite keraamiliste jt kivide parandamine ning väljavahetamine on väga kulukas ning aeganõudev. Valesti paigaldatud kivifassaad, näiteks ilma õhuvahedeta, jääb külm ning soojust läbilaskev. Või hoopis mittehingav jättes seeläbi maja umbseks.

Paigaldus

Kivi detailid saab osta valmisolevate telliste, dekoratiivkivide või tehiskividena. Lisaks saab tellida kiviplaadid, mille saab lõhkuda sobivateks fragmentideks. Kivi paigaldusel on mitmeid erinevaid võimalusi laduda need mustriteks ja ka mosaiiki.

Kivi saab üldjuhul paigaldada vaid väga tugevale tasapinnale – tellisele või eelistatult betoonpinnale. Puitseina peale tuleb asetada võrgusilm, mis krohvitakse. Mida raskem kivi, seda tugevam peab olema aluskonstruktsioon ning aluspind. Kivi paigaldatakse seina spetsiaalsete liimide abil, mis eeldab, et aluspind on kõva ning vastupidav ega tule kivi raskuse all lahti.

Aluspinna puhul on ülioluline, et see oleks madala niiskustasemega, ühtlane, tugev ning minimaalse muutlikkusega kokkutõmbumise ja vajumise osas. Kindlasti peaks eemaldama igasugused vana viimistluse jäljed – värvid, õli, isolatsioon, jms.

Olenevalt mustrist ja kividetailidest, kasutatakse sidusainena tsementi või kipsi. Tsemendi hulka segatakse ka liiva ning see on tugevam kui kipsi baasil segud. Samuti tuleb meeles pidada, et kips kõvastub mõnekümne minutiga ning tsementsegud aeglasemalt. Kipsisegu viimistlemise aeglustamiseks lisatakse vahest segu sisse sidrunhapet.

Fassaadikivi paigaldust alustatakse akende ja uste juurest jättes kivide vahele 1-2,5cm vahed. Kivid saab mosaiiki sättida juba eelnevalt, ilma segu lisamata. Kivi ühendatakse pinnaga spetsiaalsete, enamasti tsemendilt põhinevate liimisegudega. Jälgida tuleks, et kivi oleks puhas. Detailide sobitamiseks ja kivide lihvimiseks kasutatakse eelistatult teemantlihvi.

Segu tuleb asetada aluspinnale. Seejärel surutakse kivid segu sisse nii, et see ulatub igast küljest välja. Üleliigne segu pühitakse ära enne kõvastumist, sest segu paisub ning hiljem on üleliigset segu eemaldada väga keeruline ja ebameeldiv. Segu peab olema veekindel, kuid piisavalt poorne kodu meeldiva sisekliima hoidmiseks.

Kivi paigaldusel peab hoolitsema, et fassaadi vahele jääksid õhu- ja tuulutusvahed. See hoiab maja hingavana ning hoiab ära niiskus- ja hallituskahjustuse.

Kivifassaadi paigaldus on üks kõige keerukamaid, töömahukamaid ning aegavõtvamaid fassaadi lahendusi. Kivimaterjal on võrdlemisi kallis ning vajab õigeks paigalduseks teadmisi ning kogemust. Parima tulemuse saavutamiseks leia omale kindlasti asjatundlik koostööpartner. Jälgida tuleb ka, et kivi ja viimistlussegud omavahel sobiksid ning haakuksid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Hooldus

Õigesti paigaldatud ja piisavate tuulutusvahedega kivifassaad üldjuhul hooldust ei vaja. Varjulisemas ning puudega ümbritsetud hoone fassaadile võib pikema aja jooksul tekkida samblik. Kivifassaadi võib pesta mõõduka survepesuriga.

Kuigi dekoratiivkivi ise on äärmiselt vastupidav ja põrutuskindel, siis kivifassaadi nõrgem koht on kividevaheline betoon või kips. Väga tugeva surve puhul võib see puruneda ning vesi pääseb fassaadi alla tekitades väga kulukaid niiskus- või isegi hallituskahjustusi.

Fassaadikivide valik on väga lai nii materjalide, värvitoonide kui ka mustrite osas. Kivifassaadi üldised eelised ning puudused võib võtta kokku järgnevalt:

Eelised:

  • Tugev ning vastupidav materjal;
  • Väga pika elueaga;
  • Sobib väga hästi ka karmi põhjakliimasse ja on äärmiselt ilmastikukindel;
  • Väga suur valik värve, mustreid ning materjale;
  • Soliidne ja luksuslik fassaadimaterjal nii maale kui linna;
  • Suurepärane isolatsioonimaterjal – hoiab nii sooja kui jahedust;
  • Toimib kui tuule- ja tuletõke;
  • Ei vaja hooldust;
  • Tehiskivi on kergema kaaluga, kuid efektse ning väga paljude erinevate värvi- ja mustrilahendustega;
  • Eestis on palju kogemustega asjatundjaid.

Puudused:

  • Olenevalt valikust on tegu üsna raske materjaliga, mistõttu vajab tugevat vundamenti ja konstruktsiooni;
  • Võib osutuda hinna poolest võrdlemisi kulukaks;
  • Vajab õigeks paigalduseks asjatundjat;
  • Kividevaheline segu pole nii vastupidav kui kivi ise;
  • Kahjustuse korral kallis renoveerida.

Renoveerimine

Kivifassaad võib vastu pidada aastasadu. Lisaks kividevahelisele segule on ainus nõrk koht veel mõnikord maja vundament. Müüri- ja fassaadikivi on kõige raskem materjal, mis avaldab väga suurt survet hoone konstruktsioonile ja vundamendile. Kui vundament vajub, siis tekivad fassaadile mõrad, mis tuleb kiiremas korras ära parandada, et vältida niiskuse pääsemist fassaadi alla.

Kivide väljavahetamine on üks kõige keerukamaid ning kallimaid lahendusi, kuid hädavajalik, et tagada hoone pikaealisus. Fassaadi renoveerimiseks konsulteeri kindlasti asjatundjaga.

Kui kivisein on muutunud soojust läbilaskvaks, siis tihtipeale on probleem hoopis äravajunud isolatsioonimaterjalis – kivivill, vms. Sellisel juhul peab jällegi konsulteerima asjatundjaga, et leida soojustuse uuendamiseks parimad ning odavaimad lahendused. Tõenäoliselt saab eemaldatud kivifassaadi õigete võtetega taaskasutada.

Kokkuvõtteks

Kivifassaad on pikaealine, luksuslik ning äärmiselt vastupidav Eesti kliimas. Massiivne ja kallis materjal, mis vajab asjatundlikku kogemustega meistrimehe kätt. Valesti paigaldatud kivid võivad jätta hoone umbseks ning kivide alla võib tekkida niiskuskahjustus. Kivifassaadi puhul tuleb arvestada ja teada ka maja konstruktsiooni ning vundamendi raskustaluvust. Seetõttu on kivifassaadi paigaldamisel parima tulemuse saavutamiseks mõistlik leida pädev spetsialist. Loe ka artiklit: "Millist fassaadimaterjali valida".

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge