+ Lisa oma töö      

Kas ehitusvaldkond on meestemaailm?

21. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
naised ehitajad, ehitustööd naised, naisehitaja

Lühike ja konkreetne vastus on - loomulikult mitte! Klišee, et ehitamine on vaid meeste pärusmaa või koristamine vaid naiste töö on juba pikemat aega iganenud maailmavaade. Põhimõtteliselt ei ole tööd, millega hakkaja ja tahtejõuline naisterahvas hakkama ei saaks.

Pikem vastus on, et ehituses on töid, mis sobivad naistele hästi ning on töid, mis võivad osutuda füüsiliselt suuremaks väljakutseks. Laias laastus võib öelda, et ehituses sobivad naisterahvastele rohkem tööd, mis ei vaja suurt füüsilist jõudu.

Selge on see, et iga tööd saab õppida hästi tegema. Mõne töö puhul on õppimiskurv veidi pikem, mõne töö puhul väiksem. Üldjuhul, mida kauem aega kulub ameti või töö õppimisele seda suurem on hiljem teenistus.

Abitööd ning lammutus

Tööd, mis vajavad üldiselt suurt füüsilist jõudu ja vastupidavust, on üldjuhul naistele vähem sobivad. Miks? Teaduslikult on korduvalt tõestatud, et naistel on keskmiselt 12kg vähem lihasmassi, kui meestel. Samuti on naistel ligi 40% vähem jõudlust ülakeha lihastes ning 33% vähem jõudlust alakeha lihastes. Üllatav avastus oli, et isegi treenitud ning fitnessiga tegelevatel naisterahvastel on haare tunduvalt nõrgem, kui 95% meesterahvastest.[1] Enamus tööde juures on tänapäeval siiski abiks ka erinevad masinad ja seadmed, mistõttu pole ka füüsiline jõud enam esmatähtis. 

Need avastused iseenesest ei tähenda, et naised peaksid füüsilistest töödest hoiduma. Pigem vastupidi – kui on soovi ning tahtmist, siis saab naisterahvas iga tööga hakkama. Siiski peab arvestama, et tõenäoliselt raske füüsiline lammutustöö ning raskete ehitusmaterjalide tassimine treppidest üles võib paljudele naistele käia üle jõu.

Krohvimine

Lubikrohv, savikrohv ja muud krohvimistööd on naistele vägagi sobivad. Õigeid krohvivõtteid tuleb õppida ja viimistleda aastaid, et tulemused oleksid filigraansed. Vilunud krohvijaid vajatakse kogu aeg ja seejuures võib tunnitasu olla ehitusvaldkonna töödest üks suuremaid.

Krohvimine iseenesest pole füüsiliselt raske. Pigem vajab see harjutamist ja vilumust. Siiski on krohvimise puhul teatud korduvad liigutused, näiteks krohvi seina panemine ja silumine, mis vajavad tugevaid käelihaseid. 8-10h järjepidevaid krohvitöid võib alguses olla äärmiselt väljakutsuv nii naistele kui meesterahvastele.

Krohvimise puhul on väga oluline teada näiteks, kas ja kui palju ehitada seina majakad või kui paks kiht krohvi ühel või teisel juhul panna. Liiga paks kiht tähendab, et krohv ei kuiva läbi ning hakkab kiiresti pragunema või kukub sootuks seina küljest lahti. Liiga õhuke kiht jätab seinavead välja ning viimistluskiht ei pruugi seina külge hiljem haakuda.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Maalritööd

...on see, mis sobib ehk naistele kõige rohkem. Et saada väga heaks ja nõutud maalriks, tuleb harjutada ning praktiseerida aastaid. Siiski on maalritööde teostajad väga otsitud ja heal maalril on alati väga palju tööd ning pikad järjekorrad. Maalritööd on väga heas suhtes oskuste, raskusastme, tööks kuluva aja ning sissetuleku koha pealt.

Võib isegi öelda, et naissoost maalreid hinnatakse väga kõrgelt, sest üldjuhul on naisterahvad täpsemad, hoolsamad ning kohusetundlikumad. Siinkohal tuleb lisada, et on erandeid – suurepäraseid ning hinnatud maalreid leiab mõlemast sugupoolest. Samamoodi sõltub siiski inimesest endast, kui lohakas või hoolas või kohusetundlik ta oma töös on.

Maalritööde alla kuuluvad kõvera või vigase seina ettevalmistus viimistluseks – sealhulgas pahtli- ning aluskrohvi tööd. Lauspahteldus on veidi keerulisem ja vajab head füüsilist vastupidavust, sest pahtliga tuleb ühtlaselt katta kogu sein, ühtlase kihina ning pahtel kipub kiiresti kuivama.

Lihvimine, värvimine ja tapeetimine on maalritööde viimistlusjärk. Samuti käib maalritööde alla kipsipanek, kruviaukude parandused jms. Lihvimise puhul peavad olema väga head kaitsevahendid – mask ja prillid, sest kuivanud pahtel on nahale ning silmadele ärritav.

Plaatimine

...on jällegi töö, mida tuleb õppida vahest mitu aastat. Plaatimisele eelneb alati krohvimine ning alussegu. Kui teed kogu vannitoa, siis kuulub sinna alla tavaliselt vana lammutamine, uue põranda valamine, vahest eelneb sellele ruumi kuivatamine. Plaatimine koos vuukimisega on üks viimastest töödest.

Plaatimine on kindlasti töö, millega iga naisterahvas saab hakkama. Nagu igaühe puhul, tuleb plaatimist alguses kindlasti õppida, heal juhul meistri käe all. Nii saad kiiresti õiged võtted ning vilumuse kätte.

Põrandad

Põrandavalu ja paigaldus pole iseenesest füüsiliselt nõudlik. Olulisem on teada õigeid võtteid, betooni kuivamisaega ning täpselt välja arvestada näiteks põrandaks kuluva materjali koguse.

Kõige rohkem füüsiliselt nõudlik on tõepoolest põrandavalu, sest vedela betooniga hakkama saamine on omamoodi väljakutse. Lisaks peab arvestama, et põrand tuleks täielikult sirge, loodis või õigete kalletega vannitoa puhul. See vajab kiiret tegutsemist. 

Müüriladumine

Olenevalt müürikivide suurusest, ei pruugi olla see töö just naistele kõige sobivam. Näiteks vundamendi ja kivimaja puhul võivad plokid osutuda üsna rasketeks. Väiksemad tellised, näiteks kiviseina või korstna ladumisel sobivad kindlasti igaühele. Siinkohal tuleb taas arvestada oskuste, teadmiste ning kogemuse omandamiseks kuluva ajaga.

Ehituskoristus

Kuidagi on siiski sattunud nii, et paljud naisterahvad tegelevad ka ehituskoristusega. Siiahulka kuulub platsi korrashoid – ehitusprahi, tolmu, jääkide äraviimine ning platsi puhtana hoidmine.

Lisaks tehakse väga palju lõpukoristusi, kus tuleb kasutada spetsiaalseid vahendeid, et üleantav objekt oleks täiuslikult puhas ning särav.

Ehitusinsener

Tallinna Ülikooli inseneriteaduses on 93% meessoost ning vaid keskmiselt 7% kursuslastest naisterahvad. Siinkohal võivad olla põhjused ajaloolised ja seotud ka koduse kasvatusega. Teine põhjus võib olla ka, et naistel üldiselt on rohkem huvi humanitaaraladele – keeled, psühholoogia, sotsiaalteadused jms.

Siiski on ajalooliselt korduvalt tõestatud, et nii naised kui meesterahvad võivad tegeleda ükskõik millega, mis neid huvitab ja saada omal alal tõeliseks spetsialistiks.

Ükskõik millise ehitusvaldkonna tööga on tegemist, peamiselt sõltub see indiviidi tahtmisest ning soovist saada selles heaks ning nõutuks. Krohvimis- ja maalritööd sobivad võib-olla naistele ehitusvaldkonnas rohkem kui näiteks lammutustööd, kuid alati on peamine faktor siiski isiklik soov ning ambitsioon.


[1] https://www.livescience.com/52998-women-combat-gender-differences.html

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge