+ Lisa oma töö      

Hange.ee hoiab avaliku sektori hangetel kokku raha ja aega

22. jaanuar 2024 Hange.ee
Tagasi

Eesti ehitusturul on avaliku sektori tellimustel märkimisväärne osakaal, kusjuures levinud eksiarvamus on, et avaliku raha eest tehakse ainult suuri projekte. Tegelikult korraldavad avaliku sektori asutused iga aasta tuhandeid ehituse ja remondi väikehankeid, mille läbiviimist aitab Hange.ee ehituskeskkond oluliselt lihtsustada.

SA Tartu Kiirabi haldusjuht Andreas meenutas, et praegusel ametikohal tööd alustades, otsustas ta üsna pea viia alla lihthanke piirmäära jäävate ehitushangete korraldamine Hange.ee keskkonda. Seda põhjusel, et Andreasel oli ehituskeskkonnaga varasem kokkupuude ja hea kogemus ning hangete korraldamine on tavapäraselt väga ajamahukas ettevõtmine. „Avaliku sektori asutusena peame võtma vähemalt kolm pakkumist, selleks ma otsisin ehitusettevõtteid internetist, guugeldan neid, saadan tegemist vajava töö informatsiooni ning jään vastust ootama,“ rääkis Andreas.

Esimese hanke, mille Andreas ehituskeskkonda lisas oli muru tasandamistööd. Tegelikult oli ta võtnud hinnapakkumised ka ehituskeskkonna väliselt ja suur oli tema üllatus, kui läbi ehituskeskkonna tulnud hinnapakkumised olid kolm-neli korda odavamad nendest pakkumistest, mida ta oli otse võtnud. „Suures plaanis annab hangete läbiviimine ehituskeskkonnas avalikule sektorile arvestava säästu, sest seal on teostajate vaheline konkurents suurem ning teisalt hoiab see kokku ka hanke korraldaja ressurssi,“ tõdes ta.

Haldusjuhi hinnangul on kõige sujuvamalt kulgenud lihtsamate töödega, nagu näiteks kontoriruumide renoveerimine. Natuke keerulisemaks osutusid spetsiifilisemad hankeprojektid, näiteks õhksoojuspumba paigaldamine, kuid Andrease sõnul on see mõistetav, arvestades, et tegemist oli spetsiifilist oskust nõudva hankega. „Kokkuvõtvalt võin öelda, et olen jäänud tööde kvaliteediga rahule,“ lisas ta.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millised on Hange.ee kasutamise hüved töö tellijale?

Hange.ee kasutamise suurimaks väärtuseks on haldusjuhi hinnangul suur pakkumiste arv ja läbipaistvus. Nagu öeldud, peab avaliku sektori asutus küsima vähemalt kolm hinnapakkumist, kuid Hange.ee keskkonnas on laekunud ühele projektile keskmiselt 8-10 pakkumist, seega valik on lai.

Lisaks on ka kogu pakkumisprotsess läbipaistev, kirjavahetus ühes kohas nähtav ja tellija saab vaadata koheselt ka hankel osalevate ettevõtjate tausta. „Selline läbipaistvus on oluline ka meie audiitorite jaoks, kellele saan vajadusel edastada kogu meievahelise usutluse,“ lisas ta.

SA Tartu Kiirabi haldusjuht Andreas ei teinud saladust, et vaatab hankel osalevate ettevõtete tausta ja mida rohkem infot ettevõtte kohta on Hange.ee portaalis, seda suurem on tõenäosus ettevõttel hange võita. „Ma vaatan ka eelmiste klientide tagasisidet, seega peaksid ehitusettevõtted seda tagasisidet julgelt küsima,“ lisas Andrease, kelle sõnul annab ta ise alati igale teostajale oma hinnangu.

Suures plaanis annab hangete läbiviimine ehituskeskkonnas avalikule sektorile arvestava säästu, sest seal on teostajate vaheline konkurents suurem ning teisalt hoiab see kokku ka hanke korraldaja ressurssi

„Minu meelest võiksid avaliku sektori asutused kasutada Hange.ee keskkonda senisest tunduvalt rohkem,“ võttis Andrease oma kogemuse kokku.“ Esiteks on oluline vahe, kas saada oma hankele 3 või 10 pakkumist. Nagu mainitud, võib sellest tulenevalt planeeritud tööd teostada ka märgatavalt odavamalt kui algselt kavandatud. Samas lisas ta, et ka tellija peab omapoolselt panustama, koostades põhjaliku hankekirjelduse. Mida kvaliteetsem on vajalike tööde kirjeldus, seda suurem on tõenäosus leida kvaliteetsed töö teostajad.

Avalikul sektoril on võimalik, lisaks tavapärastele Hange.ee keskkonna võimalustele, kasutada laiendatud funktsioone, mille abil muuta kogu hankeprotsess veelgi lihtsamaks, efektiivsemaks ja läbipaistvamaks. 

Soovid rohkem informatsiooni? Võta ühendust: kart@hange.ee

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge