+ Lisa oma töö      

Esimene oma kodu – millest alustada? Osa I

02. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
esimene kodu, kodu soetamine, korteri valimine, maja valimine, kodu ostmine

Esimese kodu soetamine või ehitamine on parajalt suur kuid põnev väljakutse. Ükskõik, kas said kinnisvara päranduseks või oled selleks ise raha kogunud, päris oma kodu omamine alati üks suurimaid eesmärke meie elus. Selleks, et saavutada võimalikult hea tulemus, oleme koostanud lühiülevaate erinevatest võimalikest etappidest.

Tee plaan

Kõige olulisem oma uue kodu puhul on võimalikult täpselt selgeks teha, mis on täpsed eesmärgid. Milline on Sinu praegune elustiil? Kas ja milliseid muudatusi soovid? Kui suur on Sinu pere?

Vajadused

Kui suur peaks kodu olema? Selge on see, et mida suurem pere, seda rohkem on vaja. Rohkem ruumi ja tube. Alates 4-liikmelisele perele näiteks on peaaegu hädavajalik vähemalt 2 tualetti. Teismelistel võiks olla ka oma vannituba, et vältida suuremat naaklemist ja hommikust ärevust. Uue kodu ostul pane kasvõi paberile nimekiri oma pere reaalsete vajaduste kohta.

Soovid/eelistused ja mugavus

Kui oled alati linnas elanud, siis maakohta kodu ehitamine võib olla alguse väga suur muutus. Kas Sulle meeldib vaikus? Arvesta, et metsa ning põllumaade läheduses pole tihtipeale elementaarseid mugavusi, millega oled harjunud – bussipeatused, koolid, kino, teater, toidupood jms. Kui ostad maakohta krundi, pead harjuma suuremate vahemaade ja liikumiseks kuluva ajamahuga. Samuti on isegi Eestis väga tõenäoline, et linnast eemal on internetiühendus ebastabiilne või puudulik. 

Lisaks eelnevale tuleb maakohas ja alevikes arvestada kohaliku omavalitsuse võimalustega. Tihtipeale on suurema lume korral näiteks just väiksemad kohad need, kuhu lumetraktor jõuab alati hiljem. Kui Su kodu asub krundiservast tunduvalt kaugemal, siis seda ala vald ei puhasta. Nii on endisele üürikorteri elanikule suur üllatus, kui peab endale lumesahaga ATV või väiketraktori soetama.

Võimalused

Kuigi Sinu soovid ja vajadused on üliolulised tuleb arvestada oma reaalsete võimalustega. Üldjuhul saab pangalaenu küsida vaid siis, kui reaalne kinnisvara on välja vaadatud. Eestis on kodulaen enamasti kõige soodsama intressiga laen ja mida suurem on sissemakse, seda madalam on risk on palga silmis risk. See võimaldab omakorda rääkida läbi ka madalama laenuintressi üle, mis pikemas perspektiivis tähendab madalamaid kulusid. Lisaks on pangale on oluline maksesuutlikkus. Kahekesi on alati võimalik suuremat laenu taotleda.

Enne kodu ostu on võimalik küsida ka laenukonsultatsiooni, olenevalt sissetulekust ja olemasoleva vara väärtusest. Summad on alati suurusjärgus ning varieeruvad sõltuvalt Sinu kodupangast. Näiteks 2000€ sissetuleku juures võib arvestada keskmiselt 150 000€ laenusummat 25 aastaks. See kehtib, kui Sul pole juba suuri laenukohustusi. Laenusumma sõltub alati ka Sinu vanusest ja olemasolevatest rahalistest kohustustest ning turu üldisest olukorrast.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Maja

Maja omamine kipub olema paljude inimeste unistus. Tuleb arvestada, et kuigi oma maja on privaatne ja vaikne, kaasnevad sellega ka suuremad kohustused ja ülalpidamiskulud võrreldes korteriga.

Eelised

  • Privaatsus on miski, mille eest paljud on nõus maksma. Majas pole kuulda ei naabrite samme, uste prõmmimisi, teleka vaatamist või jutuajamisi.
  • Ruum – majas on alati rohkem ruumi, kui korteris. Kui midagi tuppa ära ei mahu, saab õue ehitada kasvõi minimaja, katusealuse, kuuri vms. 
  • Oma hoov – kui oled juba noorest peale rohenäpp ning Sulle meeldib taimede hooldamine, siis on oma maja peaaegu ainus lahendus. Oma aias on alati mõnusam ka näiteks grillida, aiapidu teha, mängida mänge või niisama suveõhtul istuda.
  • Lapsed – oma majas on alati ka mugavam lapsi kasvatada. Lastel on alati rohkem ruumi, aega ning turvaline toimetada ka oma hoovis.
  • Rohkem viimistlus-võimalusi. Ehituse seisukohalt on oma kodu alati suuremate võimalustega kui korter. Saad valida fassaadi, katuse ja kõik muu, mis vastab kohaliku omavalitsuse nõuetele, osadel hoonetel on miljöö-väärtuse ning muinsuskaitse nõuded.

Puudused

  • Finants- Rahalised kohustused on oma maja puhul alati suuremad, kui korteris. Elekter, vesi, maamaks, hoone parandused jne on alati kokkuvõttes tunduvalt suuremad, kui korteris.
  • Ilmastik – Eesti on väga suurte temperatuuride erinevuse ja ka niiskuse mõjualas, seetõttu peab majaomanik hoidma korras ka küttesüsteemi ja ventilatsiooni.
  • Vundamendi, fassaadi ning katuse peab iga majaomanik ise vahetama ning neid hooldama. Korteris hoolitseb nende eest ühistu. Lisaks on tihtipeale uuele majaomanikule mitmekordne lumelükkamine suur üllatus.

Korter

Eelised

  • Finants - üldjuhul on korteri soetus ja ülalpidamiskulud madalamad kui oma maja puhul.
  • Asukoht - suurtes linnades on korterid enamasti väga soodsa asukohaga. Kesklinnas on tihtipeale korter ainuvõimalik valik ja kõik vajalik ja mugav on väga lähedal.
  • Mugav - kui midagi läheb katki või ei tööta - näiteks kanalisatsioon ei tööta või katus laseb läbi, siis selle eest hoolitseb enamasti just korteriühistu.

Puudused

  • Vähem ruumi – reeglina on majas rohkem ruumi ning privaatsust, kui korteris.
  • Renoveerimise ja muudatused peab alati korteriühistuga kooskõlastama.
  • Privaatsus – isegi kõige parema heli-isolatsiooniga kortermajades on ikkagi aeg-ajalt kosta naabrite hääli. Halvemal juhul on läbi seinte ja ventilatsiooni kuulda naabreid ning tunda ka teiste majaelanike toidulõhnu.
  • Puudub ligipääs privaatsele aiale, kus niisama olla. 

Loe edasi siit: Esimene oma kodu – millest alustada? II osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge