+ Lisa oma töö      

Ehitusalane nõustamine erinevates ehitamise etappides

29. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
ehitusalane nõustamine, ehitusprojektid, ehitusnõustamine, ehitusalane nõustamine, ehitusjärelevalve, ehitus konsultatisoon

Isegi juhul, kui soovid endale ise maja ehitada ja omad ka varasemat kogemust, tasub peamiste ehitusetappide juures kindlasti konsulteerida oma ala spetsialistidega. See aitab vältida suuremaid vigu ja ära hoida võimalikke lisakulutusi 

Oluline on leida professionaalne projekteerija, ehituse projektijuht ning ehitusjärelevalve, kes aitavad tagada väga hea ehituskvaliteedi.

Samas on oma kodu ehitamine või renoveerimine põnev. Artiklis toome välja peamised ehitusetapid, mille juures peaks kindlasti konsulteerima oma ala spetsialistidega. Mõnikord eelistatakse raha kokku hoida ning ei konsulteerita ehitusnõustajaga. Samas võib see lähemas või kaugemas tulevikus väga kalliks maksma minna.

Projektijuht

Maja ehitamine või renoveerimine on väga mitmetahuline ja hõlmab mitmeid samaaegseid ehitustöid. Projektijuht on spetsialist, kes oskab täpselt hinnata, kui palju mingi tegevus aega võtab ning millises järjekorras töid tegema peaks. Ilma projektijuhita ei ole soovitatav suuremaid töid ette võtta. Enamik vigu, mida oskamatud või kogenematud töölised teevad, tuleb paraku töö tellijal kinni maksta.

Vundament

Vundament on maja kõige olulisem osa, sest sellele rajaneb sõna otseses mõttes kõik ülejäänu. Üks peamine viga, mida vundamendi rajamisel tehakse, on vähene aluspinna uurimine. Liigniiske maa tuleb võimalusel eelnevalt kuivatada või kasutada sellisel puhul vaid plaatvundamenti.

Kui vundament rajatakse näiteks kevade alguses, kus lumi ning jää alles sulab, võib ka maa vundamendi all liikuda. See põhjustab vundamendi mõranemise või isegi laiali vajumise ning tähendab väga suuri lisakulusid, mida oleks saanud spetsialisti abiga edukalt ära hoida.

Kuigi see arvutatakse juba projektis välja, peab vundament olema piisava kandevõimega. Mõnikord tehakse viga, kus üleminekukohas, näiteks esimeselt korruselt teisele viiva trepi rajamisel, ei ole vundamendi puhul arvestatud lisaraskuse ning vajaliku toestusega. Loe ka: Millist vundamenti valida?

Seinad ja soojustus

Mida kergem ja väiksem maja, seda lihtsam on seda ehitada. Samas on just materjalid see koht, kus töövõtjal on võimalus veidi lisaraha teenida. Asjatundja oskab soovitada häid ja kvaliteetseid materjale ning hoolitseb selle, et need ka seina saaksid. Samas peab ka ise hoolikas olema ja enda asjaga kursis hoidma. 

Näiteks kasutatakse viimasel ajal üha rohkem PUR vahtu, mis on küll veidi kallim, kuid selle eest kiire, kindel ning kvaliteetne lahendus. Villa panekul võib juhtuda, et nurkadesse ei saa seda väga hästi paigaldada või mõni koht jääb kogemata sootuks soojustamata. Aastatega kipub vill ka ära vajuma. PUR vaht seevastu paisub igasse nurka ning püsib kvaliteetsena ka aastate möödudes. Soojustusmaterjalide kohta saad lähemalt lugeda siit.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Katus

Vettpidava katuse ja korrektselt äravoolusüsteemi projekteerimine nõuab ehitusfüüsika tundmist ja laialdasi kogemusi. Kindlast tuleb juba projekteerimise käigus arvestada ka tulevase katuse ohutusega. Katuse puhul on pea kõige olulisem selle kvaliteetne kandekonstruktsioon. Katusekatte valikul tuleb kindlasti arvestada katuse eripärasid, kaldeid, kuju jms. Tuleb jälgida, et aluskatte sisse paigalduse käigus auke ei tekkida, sest selle tulemuseks võib-olla niiskuskahjustus, mis omakorda rikub karkassi. Kvaliteetne katus koos õigesti paigaldatud sarikate või fermidega võib vastu pidada ka üle 100 aasta (sõltub suuresti kasutatud materjalidest). 

Kui katusepanek venib ja kui karkass on liiga kaua väljas nii sademete kui päikese käes, siis paratamatult puit kahjustub ning see ei pruugi väga kaua vastu pidada.

Süsteemid

Kas elektrijuhtmed paigaldatakse enne või pärast torustikku? Millal peab paigaldama ventilatsioonisüsteemi? Kuidas ühendada omavahel küttekeha ning ventilatsioon? Millal paigaldada aknad?

Ka erinevatel ehitusetappidel on oma spetsialistid, kuid samas peavad kõik osad omavahel hästi kokku klappima. Mõnikord venivad torutööd, teinekord aga elektritööd – see on ehituse juurde kuuluv paratamatus. Kogemustega ehitajad teavad suurepäraselt, millal saab erinevate töödega edasi minna ning millal ei tohi mitte mingil juhul enne eelmiste etappide valmimist muude asjadega edasi minna.

Üsna loogiline on see, et küttesüsteem, kanalisatsioon ning torustik ja ventilatsioon paigaldatakse enne elektrijuhtmete seintesse vedamist. Elektritöödeks peab kindlasti leidma spetsialisti, kes teeb täpselt projektis kirjeldatud lahenduse. On palju näiteid elektritöödest, mille järel mõned lülitid ei tööta algselt planeeritud viisil või ei tööta üldse.

Viimistlus

Koos katuse panekuga paigaldatakse üldjuhul ka tuulutus ja vihmaveerennid. Samas peab jällegi arvestama, et enne rennide paigaldamist tuleks ära teha välisviimistlus. Vastasel juhul võib uus fassaad saada kahjustada juba enne, kui rennid paigaldada jõutakse.

Siseviimistlus ehk seinte värvimine ja tapeetimine, põrandad ning liistud jäetakse üldjuhul alati kõige viimaseks tööks. Paljud majaomanikud soovivad neid töid ise teha, sest nii on kodu omanäolisem ning ikkagi „enda tehtud“. Samas peab arvestama, et mõned erilahendused, näiteks disainkrohv, kallis mustritega tapeet või dekoratiivplaadid on üsna kallid, et neid oskamatusest tehtud vigade tõttu asendama hakata.

Internetist leiab kuhjaga näiteid, kuidas oma kodu põnevalt sisustada, kui aga endal ilumeel ja loomingulisus puuduvad, tasub kindlasti ka sisekujundajaga nõu pidada. Nii saad endale siiski isikupärase ning elegantse välimusega kodu.

Kindlasti ei tasu kokku hoida ehitusjärelevalve pealt. Kui keegi midagi valesti teeb, on seda hiljem väga keeruline tõestada. Järelevalve aga dokumenteerib kronoloogilises järjekorras koos piltidega selle, kes, mida, kus ja millal tegi.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge