+ Lisa oma töö      

Tehismuru ABC

04. mai 2021 Hange.ee
Tagasi
Kunstmuru, tehismuru, kunstmuru rõdule, kunstmuru aeda, kunstmuru paigaldamine

Tehismuru kasutatakse väga erinevates kohtades, olgu selleks siis staadionid/spordiväljakud/golfirajad või hoopis terrassid/ rõdud/ aiad. Tehismuru on jõudnud meieni viimase 60 aasta jooksul, kuid sellegipoolest on see üsna levinud, lihtne paigaldada ning lisab efekti. 

Kuidas tehismuru meieni jõudis?

Algusaastaks loetakse 1964. aastat, mil kunstmuru paigaldati esmakordselt USA osariiki Rhode Islandil oleva kooli puhkealale.

Tehismuru jõudis suurema avalikkuseni  1966. aastal, kui see paigaldati Texases Houstonis asuvale staadionile. See oli esimene USA staadion, mis kaeti kunstmuruga. Eesmärgiks oli luua võimalikult multifunktsionaalne väljak. Esimene tehismuru valmistati nailonist ehk tegelikult nägi see kate välja nagu paks vaibakiht. Kahjuks tekitas see pesapalli mängu ajal mängijatele nahaärritust ja põletusi, kui viimased ennast nimetatud materjalil libistasid. Lisaks sellele olid nailonist kunstmuruväljak suur väljaminek.

1980. aastal võeti spordiväljakutel kasutusele aga uutmoodi kunstmuru. Uus kate valmistati polüpropüleenist, mis on odavam kui nailon. Kunstmuru täideti liivaga, mille eesmärgiks oli stabiliseerida katte püsivust väljakul. Samuti veeres ja põrkas pall tänu sellele palju loomulikumalt. Küll aga mõjus see mängijate nahale veelgi valusamalt, kuna libisedes tundus nagu hõõruks end vastu liivapaberit. 

1990. aastatel võeti kasutusele aga uuendatud kunstmuru. Selle valmistamiseks kasutati polüetüleeni ning täidis, mis muidu oli liivast tehti asendati või kombineeriti granuleeritud kummiga. See muudatus tagas, et väljakul libistamine ei tekitanud nii tugevaid põletushaavu ning väljakul oli võimalik mängida ka jalgpalli kui ragbit. Polüetüleen on võrreldes polüpropeenile pehmem materjal ning samuti näeb realistlikum välja. 

Mis tüüpi kunstmuru on olemas?

Nailonist kunstmuru, mis on kõige tuntum kunstmuru tüüp. See on hästi vastupidav erinevatele temperatuuri kõikumistele, kui ka raskustele. Kuigi on nailonist kunstmuru on suhteliselt kulukas, on see vastupidav ja näeb ka pärast pikka aega väga hea välja. 

Polüetüleenist kunstmuru kasutavad enamjaolt majaomanikud. Seda tüüpi kunstmuru on pehmem ja näeb loomulikum välja kui nailon. Materjali kasutatakse tihtipeale spordiväljakutel. Sobib hästi ka lemmikloomadele, sest ei seo nii hästi lõhnu, kui näiteks nailonist kate. Polüetüleenist kate on odavam, kui nailon, kuid kindlasti ei tasu valida kõige soodsamat, sest tihtipeale on seetõttu tootel ka madalam kvaliteet. 

Polüpropüleenist valmistatud kunstmuru on kõige odavam ning ka kõige mitte vastupidavam, kui arvestada kahte eelmist. Polüpropeen kulub just oma peene tekstuuri poolest väga ruttu. Ei talu kõrgeid temperatuure, mis tähendab seda, et kui paigaldada kohta, kus on väga kõrge temperatuur, siis polüpropüleen kate ei pruugi oma kuju hoida. Polüpropüleen sobib hästi kohta, kus on kunstmuru kasutatud pigem dekoratsioon ning kus ei toimu liiklust. 

Kõige kaasaegsemaks materjaliks on tänapäeval kombineeritud materjal, mis on tehtud nii polüetüleenist kui ka polüpropüleenist. Tegemist on üsna stabiilse kunstmuruga, mis talub ka suuremat koormust. Kunstmuru näeb tõesti väga realistlik välja ning katet saab kasutada väga erinevatel eesmärkidel.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millised on kunstmurule iseloomulikud jooned?

Kunstmuru positiivsed omadused:

  • Väga lai kasutusala, saad lasta paigaldada nii erinevatele spordiväljakutele, terrassile, rõdule või miks mitte terve aed katta kunstmuruga
  • Enamasti vastupidav UV kiirgusele (sõltub materjalist);
  • Vajab vähest hooldust ning enamasti kerge paigaldada;
  • Kohaneb suurepäraselt ilmaga;
  • Võib kasutada nii väli-kui ka siseruumides;
  • Ei pea niitma;
  • Ei muutu vihmaga kuigi libedaks.

Negatiivsete omadused:

  • Valmistamisel eralduvad heitgaasid, mis on keskkonnale kahjulikud. Lisaks sellele kui muru ajapikku laguneb, hakkavad eralduma kemikaalid,  mis on nii meile kui ka keskkonnale kahjulikud. 
  • Kuumal perioodil on väga keeruline kunstmurul loomadel või paljajalu käia, kuna kunstmuru hoiab soojust endas ehk teeb katte väga kuumaks. 
  • Kui kunstmuru on mullal, siis kahjustab ta mulla kvaliteeti. Jahutamiseks oleks vaja ka kunstmuru regulaarselt kasta. 
  • Võrdlemisi kallis, kui tahta katta terve aed või väljak.

Kunstmuru eristatakse ka selle lible kõrguse järgi

Kunstmurusid on erineva kõrgusega, valikus on madala, keskmise ning pika liblega katted. 

Kõige madalamat muru kasutatakse, kui see on mõeldud näiteks lemmikloomadele või spordiväljakutel, kuna muru peal on lihtne liikuda, kuid samas vastupidav. Madal muru ei näe kuigi loomulik välja, lible kõrgus on vähem kui 30 mm. 

Keskmise kõrgusega kate näeb välja palju loomulikum kui eelnimetatu. Sobib hästi näiteks tagaaeda, ka lastel on väga mõnus sellel mängida. Muru lible pikkus on 30-37mm vahel.

Kõige kõrgema kunstmuru katte lible kõrguseks on rohkem kui 37mm. Nii pikk muru näeb ebaloomulik välja. Kui muru kattel toimub tihe liiklus, siis võib see jääda tallutuna maha, mis lõppkokkuvõttes pole kuigi ilus vaatepilt.

Kuidas kunstmuru paigaldada?

Kunstmuru paigaldamine pole tegelikult kuigi keeruline. Selleks pole vaja ka kuigi palju tööriistu, juhul kui paigaldada materjal tugevale tasasele pinnale nagu näiteks betoonile või mõnele muule põrandakatte materjalile.

Kui me räägime aga muru asemel kunstmuru panekust, siis on see natukene keerulisem, kui paigaldada seda näiteks betoonile või mõnele tasasele põrandakattele. Hästi oluline on aluspinna ettevalmistamine. Kui on soov panna tehismuru päris muru asemel, siis esmalt tuleb muru eemaldada. Kunstmuru alla soovitatakse panna killustik. Kui soovite, et teie muru kestaks kaua, siis võib panna ka umbrohu membraani. Katet ei soovitata paigaldada koheselt, vaid lahti rullida ning jätta ta 24 tunniks lihtsalt maha. See on sellel põhjusel, et kortsud läheksid kattest välja. Ilmselt tuleb sul ka muru endal täpseks lõigata, mis on väga täppistöö. Paigaldusel jaotatakse plats tükkideks, et tükid omavahel seotud oleks kasutatakse tavaliselt liimi. Pärast paigaldust on oluline osa laotada liiv üle kogu kunstmuru ning see jõuliselt vaiba sisse suruda. Liiv aitab kinnitada muruvaiba ja aluspinna omavahel.

Tehismuru panekuga võib hakkama saada tõesti igaüks, küll aga protsess pole nii lihtne välitingimustes, kui sees. Välitingimustes on Sul vaja päris palju erinevaid tööriistu rentida, mis lõpuks võivad võtta rohkem nii ajalist ressurssi kui ka rahalist. Kõige kindlam on palgata omale spetsialist, kes tuleb tööriistadega ning paigaldab Sinu muru lihtsa vaevaga.

Mida tuleks hooldusel silmas pidada?

Kuigi kunstmuru ei tule väetada, siis sellegipoolest vajab see hooldust. Kunstmuru vajab õhutamist ja harjamist. Hooldamisel väldi kindlasti happeid, alkoholi sisaldavaid puhastusvahendeid ning survevett- neid vältides kestab Sinu kunstmuru palju kauem. 

See aga ei tähenda, et kunstmuru ei võiks veega puhastada lihtsalt tuleb survet reguleerida. Kunstmuru hooldus sarnaneb natukene tavalise muru hooldusega just selle kastmise osas. Tehismurul on olemas vaod, kus vesi saab ära voolata ehk sellepärast ei tasu muretseda, et vesi kunstmuru sisse jääks. Kui mõni lehekene maandub kunstmurule saab selle harjaga ära pühkida.

Suuremate väljakute hoolduseks kasutatakse erinevaid masinaid, mida tasub rentida või leida spetsialist, kes suurema hooldusega tegeleb näiteks pärast lund või hooaja lõpus. 

Kokkuvõte

Kunstmuru on üha enam populaarsust kogumas, kuna seda on lihtsam hooldada ning see võtab vähem aega kui tavalise muru puhul. Kunstmuru on väga multifunktsionaalne ning tekitab mõnusa atmosfääri terrassidel või rõdul. Loe lisaks ka meie artiklit erinevatest põrandakatetest siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge