+ Lisa oma töö      

Sügisesed aiatööd, mida ei maksaks talve eel unustada!

28. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
sügisesed aiatööd, sügistööd aias, aiatööd enne talve, lehepuhur, õhuluud, külvamine, istutamine, puhastamine

Tihtipeale arvatakse, et kõige parem on aiatöödega alustada kevadel. Alustavale aednikule võib tulla üllatusena, et tegelikult on mõistlik juba sügisel suurem osa ettevalmistusi ära teha. Enne talve algust on oluline teha vajalikud tööd aias, et tagada kevadel puhanud muld ning tärkavad taimed. Haara labidas ja reha, sest sügisesed aiatööd tasuvad ennast kevadel igati ära. 

Kasvuhoone

Hooaja lõpus on oluline teha korda kasvuhoone. Eemalda kõik taimede varred ning umbrohi. Kaeva muld läbi ning rehitse muld kobedaks. Lisaks tasub mullale lisada väetist või komposti, et ka muld oleks viljakas ka järgmisel aastal. Tomatid ja kurgid võiks uuel aastal panna mulda nende asukohti vahetades, kuna mulla väsimise tõttu ei soovitata endisele kasvukohale istutada sama liiki taimi.

Kõrgsurvepesuriga on mugav kasvuhoone ääred ja seinad mullast puhastada. Sule uks kindlalt, et niiskus kondenseeruks ning voolaks pinnasesse, kus aitab mullal väetist ning kompostis olevaid aineid paremini omandada.

Sügiskoristus

Kuuri, kompostikasti, aiamööbli, tööriistade jms koristuseks on parim aeg just sügis. Siis on kevadel mõnus uue hooga alustada juba puhtas keskkonnas. Tee aed puhtaks kõikidest ebavajalikest asjadest. Nii saab taimestik kevadel taas õide puhkeda.

Püsikutelt, roosidelt ning põõsastelt eemalda haiged ja mahakukkunud lehed. Nii väheneb putukate arvukus ja võimalus taimede haigestumiseks.

Kuivanud oksad ning lehed tuleks kokku riisuda ning panna komposti, see annab parima loodusliku väetise, mida saad juba uuel hooajal kasutada.

Hoolitse oma aiamööbli eest. Pärast hooaja lõppu puhasta mööbel niiske lapiga ning õrnatoimelise pesuvahendiga. Paranda katkised kohad ning tõsta niiske ilmastiku eest varju alla. Puitmööbel püsib palju kauem, kui seda immutada puidukaitseõliga.

Tööriistad

Pese ning puhasta aiatööriistad – labidas, hark, kõblas, kühvlid, rehad ja kobestid. Vajaduse paranda või terita oma tööriistu. Kui märkad roostet, siis see tuleb liivapaberiga lihtsalt maha hõõruda. Samuti võib tööriistu õlitada, nii püsivad need kauem – parim on universaalne pihustiga õli. Pihusta üle ka hekikääride, nugade ja saagide terad ning ka liikuvad metallosad. Õlitamine aitab meie kliimas korrosiooni vastu ning pikendab tööriistade eluiga.

Puhasta vee ja harjaga kõik tühjad taimepotid ning karbid. Veendu, et kõik voolikud on veest tühjaks lastud. Ämbrid hoiusta tagurpidi. Ka vihmavee tünnid on mõistlik kummuli keerata, et vesi ära valguks ning seejärel tuleks need puhastada ja jätta talveks tagurpidi, muidu peab kevadel neid uuesti tühjendama ning puhastama.

Katteloorid peaksid minema hoiule kuivana. Kui see on niiske, lase ära kuivada ning keri kokku.

Bensiinil töötavate masinate puhul on väga oluline, et bensiin ei jääks talveks paaki. See söövitab aja jooksul plastik-osi, mis satuvad bensiini ning võivad hiljem filtreid ummistada. Kevadel võib see ebameeldiva üllatusena omakorda kahjustada mootorit ning siis peab niiduki või trimmeri parandusse viima. Puhtaks tuleks pesta ka muruniidukid- traktorid ja muud niiduvahendid,  kuna heina ja rohumahl on üsna happeline ja mõjub kahjulikult niidukite metallosadele.

Kui tavaliselt vahetatakse niidumasinate õli kevadel tasuks see ekspertide sõnul ette võtta siiski sügisel. Nimelt vana ja kasutatud õli imab endasse niiskust ja muutub aja jooksul happeliseks, see omakorda võib mootori sisedetailidele üsna halvasti mõjuda. Ühtlasi tasuks ära teritada ka niiduki terad, et need hoiustades korrodeeruma ei hakkaks. Terad tasuks katta ka õhukes kihi multisprei õliga, mis aitab hoida eemal niiskuse. 

muruniiduki puhastamine, sügisesed aiatööd, sügistööd aias, aiatööd enne talve
Enne talve tasub hooldada oma aiatööriistad ja niidukid.

Korista taimed

Lisaks puuviljade, köögiviljade ning juurviljade koristusele tuleb hoolitseda ka lillede eest. Tulbid, begooniad ja muud sibullilled ei ela Eesti kliimas talve üle. Need tuleb välja kaevata ning viia siseruumidesse talvituma. Potitaimed võib tuua kööki, kus neid saab ka talvel tarbida. Lillede sibulad on soovitav hoida plusstemperatuuridel.

Maasikad ning küüslaugud eelistavad, kui talveks on need kaetud heinaga, mis sobib ka multšimiseks või väetamiseks.

Hoolitse, et viljapuudele ei jääks mumifitseerunud vilju, milles võivad elada kahjurid ja bakterid, kes kevadel tekitavad haiguseid. Korja need viljad ära ning viska tulle.

Väetamine

Just sügisel on õige aeg tühjendada kompostikast. Orgaanilised jäätmed, niidetud muru ning umbrohi, mis on komposteerunud, on ühtlasi suurepärane looduslik väetis.

Väeta mulda, milles kasvavad püsikud, põõsad ja puud. Hoia komposteerunud ained eemale puude tüvest ning okstelt, et vähendada haiguste võimalusi.

Kanna pinnale kiht komposti, mis jääb suures osas maapinna sisse. Nii väldid komposti kuivamist kuival sügisel. Kuni kevadeni toimub ainete pinnasesse imendumine.

Kokkuriisutud lehed ning pügatud hekk pane puhtasse kompostikasti, kus see saab talvel juba uueks kevadeks komposteeruda.

sügisesed aiatööd, sügistööd aias, aiatööd enne talve, lehepuhur, õhuluud, külvamine, istutamine, puhastamine
Sügis on istutamiseks ja väetamiseks hea aeg.

Istutamine

Sügis on istutamiseks hea aeg, sest vahelduv vihm ning päike muudavad mulla istutamiseks parajalt niiskeks. Samuti pole päike liiga aktiivne. Sügisel saab istutada vaid teatud taimi. Selleks sobivad puud, põõsad ning mõned püsitaimed. Viimane aeg istutamiseks on november. Hea oleks katta istutatud taimed kilega, et pakkuda neile pisut kaitset külm eest.

Istutamiseks sobivad mitmed püsi- ning sibullilled. Sibulate peamine nõue on, et ilm poleks liiga soe. Kui istutada lillede sibulad ning ilm on liiga soe, põhjustab see idanemise ning lill ei pruugi talvekülmasid üle elada.

Kindlasti arvesta aias päikese asukohaga – tulbid ja siniliiliad armastavad valgust ning soojust, nartsissid ja lumikellukesed eelistavad pigem varjulisemaid kohti. Hea on visandada paberile aiaplaan koos ilmakaartega ning istutada lilled vastavatesse gruppidesse.

Võimalusel tegele istutamisega enne püsivate külmade tulekut, et taimed saaksid juurduda ning talvega kohaneda.

Külvamine

Talvitudes muutuvad seemned tugevamaks ja nendest kasvanud taimedel on seetõttu elujõulisem juurestik. Hea aeg külvamiseks on siis kui päeval on maa pehme aga öösel külmub

Sügisel saab külvata peterselli, koriandrit, porgandit, pastinaaki, tilli, lehtkapsast, herneid, ube, sparglit, sibulat ning küüslauku. See võimaldab seemnetel tärgata juba varakevadel ning saad vilju nautida juba varakult. Seemneid külva pigem rohkem, sest paratamatult kõik neist ei idane. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Rohimine

Sügisene niiskus soodustab umbrohu kasvu ja on seetõttu hea aeg rohimiseks, sest taimed tulevad niiskest mullast kergesti välja, seda eriti pärast vihma. Kui hävitad umbrohu juba sügisel on uuel hooajal seda palju vähem.

Umbrohtu saab edukalt hävitada nii vastavate keemiliste ainetega kui ka  sillutiselt ja plaatide vahelt kõrgsurvepesuriga.

Kui umbrohtu on peenardel väga palju ning juur- ja köögiviljad on juba koristatud, siis on hea asetada mullale ajalehed ning sinna peale multši. See takistab umbrohu kasvu ning tekitab kevadeks komposti.

Kindlasti tasub oktoobris ja novembris kobestada koduaia mulda. See hävitab kahjurid ning takistab nende tegevust uueks kevadeks.

Muru

Parim aeg uue muru külvamiseks on sügis, sest siis on pinnas pidevalt piisavalt niiske. Vali sobiv seeme, sest kõik sordid ei sobi sügiskülviks. Siiski on muruseemne valik väga laialdane ning leiad kindlasti enda jaoks sobiva variandi.

Aias vohavast samblast aitab lahti saada soola, kartuli- või pastakeeduvesi ning äädika ja vee lahus.

Kokkuvõtteks

Sügisesed aiatööd võivad paista küll tüütud ja mõneti ebavajalikud, kuid mis sügisel tehtud see kevadel hooletu. Sügisesed ettevalmistused annavad järgmisele kevadele juba varakult vajaliku hoo sisse ning kahtlemata on meeldiv alustada uut kevadhooaega tärkavas aias korras töövahenditega.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge