+ Lisa oma töö      

Putukavõrgud – mida teada?

22. august 2022 Hange.ee
Tagasi
putukavõrgu paigaldamine, putukavõrgu kinnitamine, putukavõrgu lahendused, raamiga putukavõrk, voldik putukavõrk, sääsevõrk, sääsevõrgu paigaldamine

Ilusate ja soojade ilmadega avab enamik meist akna, et värsket õhku tuppa lasta. Isegi üks sääsk magamistoas on aga liiga palju, et nautida rahulikku und. Lisaks sääskedele saabuvad suve lõpu poole meie akende taha ka märksa ohtlikumad tegelased – herilased ja vapsikud ning lisaks vapsikutele tõmbab suveõhtutel põlev tuluke aknas vastupandamatult enda poole ka kõiki teisi vähem või rohkem karvaseid lendavaid tegelasi. Kui nüüd sellele öisele pillerkaarele lisada veel tüütud kärbsed, kes mingi hetk suveperioodil üritavad igal võimalusel meie elamisi asustada, siis saab ilmselgeks, et akende avamiseks on vaja kiiresti välja mõelda plaan, mis välistaks kutsumata külaliste sisse pääsemise.

Tegelikult pole plaani vaja kaua pidada, kuna see probleem on inimesi vaevanud juba ennegi ning mitmed ettevõtted pakuvad sellest tulenevalt järjest efektiivsemaid, vastupidavamaid ja mugavamaid putukavõrke probleemi kõrvaldamiseks. Kaubandusvõrgu laias tootevalikus on saadaval väga kiireid variante: lihtne võrk, mille saab ise akna ette paigaldada, kuid samas tasub putukate võimalikule invasioonile mõelda juba aegsasti enne kui probleem käes on. See võimaldab akende ja uste ette paigaldada vastupidavad ja mugavad, spetsiaalselt sinu akende mõõtude järgi valmistatud putukavõrgud, mis lubavad majaelanikel häirimatult suveõhku tuppa lasta. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tänapäeval on saadaval nii palju erinevaid lahendusi, et mitte mingil juhul ei maksa karta, et sinu akendele sobivat ja kena lahendust ei ole. Kui ise kohe sobivat varianti ei leia, tasub ühendust võtta oma ala ekspertidega, kes aitavad leida sobiva lahenduse. Putukavõrke on võimalik paigaldada erinevat tüüpi ning erinevast materjalist akendele ja ustele ning ei maksa karta ka erimõõdus akende pärast, kuna enamus putukavõrkude lahendusi tehakse tänapäeval erilahendusena. Enamasti on suund putukavõrkude väljanägemise puhul sellele, et nad oleksid interjööris võimalikult nähtamatud. Moodsad putukavõrgud ongi tehnoloogiliselt niivõrd arenenud, et akna ees olevat võrku praktiliselt ei märkagi.

Kuidas putukavõrgud meile kasulikud on:

  • Värske õhu tuppa laskimine ja siseruumide tuulutamine on kasulik meie tervisele. Putukavõrk akna ees lubab igal ajal aknaid avada.
  • Kuumal ajal on tubade jahutamiseks kõige energiasäästlikum lahendus avada õhtusel ajal ning öösel aknad ja uksed. Samas on see kõige putukarohkem aeg. Eriti agaralt meelitavad putukaid tuppa õhtusel ajal toas põlevad tuled. Putukavõrk avade ees blokeerib aga nende sissepääsu.
  • Saadaval on võrgud, mis lisaks putukatele takistavad õietolmu tuppa pääsemist. See on lahendus, mis võimaldab allergikutel õietolmurohkel ajal oma kodus turvaliselt värsket õhku nautida.
  • Putukavõrk paigaldatakse ka maja räästasse, kus see takistab herilastel pesa teha. Samas hoiab see majast eemal ka teised tüütud putukad ja närilised.

Erinevad lahendused

Kõigile on ilmselt teada lihtsad meetodid putukavõrgu paigaldamiseks: kangataoline võrk kinnitatakse teibiga akna külge ja teibi teine külg on põhimõtteliselt takjapael, mis aitabki võrku paigal hoida. Sellise lihtsa süsteemi avanemine käibki siis lihtsalt võrku takjapaela küljest lahti tõmmates, või suuremad võrgud võivad olla ka keskelt avanevad nagu kardinad, mille kahte külge hoiavad koos magnetid. Selline lahendus on küll lihtne ja kiire, kuid samas ka üpris silmatorkav ja mitte just kõige kaunim. Ka vastupidavus pole selle variandi tugevaim külg ning enamasti üle ühe hooaja selline lahendus vastu ei pea, kui sedagi.

takjapaelaga putukavõrk, putukavõrgu paigaldamine, sääsevõrk, sääsevõrgu paigaldamine, putukavõrgu kinnitamine
Kõige lihtsam võimalus hoida ära tüütute putukate sattumist läbi avatud akna tuppa on kinnitada liimiribaga takjapael aknaraami külge ja kinnitada selle külge mõõtu lõigatud putukavõrk.

Isetegijatel on võimalus osta ka rull fiiberklaasist putukavõrku, ning vastavalt oma akna mõõtudele ehitada raam, mille peale võrk asetatakse. Tuleb aga arvestada, et raami ehitamine, ning võrgu täpne mõõtu lõikamine võib osutuda raskemaks ülesandeks kui esialgu arvatakse. See süsteem tuleb akna ette paigaldamiseks sinna liimida või kruvidega kinnitada. Liim ja kruvid jätavad aga aknaraamile eemaldamise järgselt jäljed.

Püsivamad ja mugavamad lahendused

Lükandraamiga putukavõrk – võimalik paigaldada peaaegu kõige ette, kuid enamasti kasutatakse suurte avatud pindade katmiseks, nagu terrassiuksed. Peab arvestama, et nagu lükanduste puhul, vajab avamiseks külgedel ruumi. 

lükand putukavõrk, putukavõrgu paigaldamine, sääsevõrk, sääsevõrgu paigaldamine, putukavõrgu kinnitamine
Lükandraamiga putukavõrk.

Plisseeritud putukavõrk – võimalik paigaldada pea kõikjale. Sobib ideaalselt täies ulatuses avanevate läbikäiguavade ette, kuna ta avaneb täies ulatuses, samas saab seda jätta mistahes asendisse. Lisaruum külgedel ei ole vajalik. Samuti sobib see lahendus hästi katuseakende ette. Võrgu eest võtmisel putukavõrk voldib ennast kokku nagu ribikardin.  

voldik putukavõrk, volditav putukavõrk, putukavõrgu paigaldamine, sääsevõrk, sääsevõrgu paigaldamine, putukavõrgu kinnitamine
Volditav putukvõrk.

Fikseeritud ja lahtise raamiga putukavõrk – Fikseeritud raamiga putukavõrk sobib ainult sissepoole avanevatele akendele, kuna installeeritakse maja välisküljele püsivalt paigale. Vastavalt akende väljanägemisele pingutatakse selle lahenduse puhul võrk alumiinium või plastikraamidele. Kui paigaldus toimub uksele, siis varustatakse raam hingedega ja sellest saab lahtise raamiga putukavõrk. Sellise lahenduse puhul käitub putukavõrk lihtsalt nagu lisauks.

raamiga putukavõrk, fikseeritud raamiga putukavõrk, putukavõrgu paigaldamine, sääsevõrk, sääsevõrgu paigaldamine, putukavõrgu kinnitamine
Raamiga putukavõrgu paigaldamine.

Ruloo süsteemiga putukavõrk – sobib kõigile aknasüsteemidele. Võrk on kassetis peidus, kui sa seda  parajasti ei kasuta. Kuna putukavõrk ei ole sellise süsteemi puhul kogu aeg väljas püsib see ka puhtamana ning võrku ei ole vaja talvisel ajal eest ära võtta. Parim lahendus köögis, kus kogu aeg ees olevatele võrkudele ladestub küllaltki kiiresti rasvane mustus, mida on raske puhastada. Akendele on parim vertikaalselt sulguv võrk, ustele horisontaalselt sisse rulluv.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Materjal

Tihti kardetakse, et võrgud on tihedast materjalist, mis blokeerivad vaadet ja valgust ning takistavad ka õhu liikumist. Sellised võisid olla putukavõrgud vanasti, kuid tänapäeval on tehnoloogia arenenud ja akna ette paigaldatud võrk jääb praktiliselt märkamatuks. Putukavõrke tehakse enamasti fiiberklaasist, mis on kerge ja võimaldab luua väga peene võrgu. Õhuke võrk ei tähenda aga, et see oleks liialt õrn: klaasfiiber omakorda kaetakse pvc kattega, et teha see vastupidavaks mehhaanilistele mõjutustele.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge