+ Lisa oma töö      

Mida jälgida ehitusmaterjalide ostmisel?

26. juuli 2021 Hange.ee
Tagasi
kuidas valida ehitusmaterjale, ehitusmaterjalide soetamine, ehitustooted

Liiga tihti peetakse kõige olulisemaks hinda ning valitakse tooted, mis on odavamad ning ei pruugi omavahel korrektselt sobida ega ühilduda. Asjatundlik koostööpartner peab oskama hinnata, kui palju materjali objekti tarbeks kulub, mida arvesse võtta ning kuidas leida sobivad tööriistad.

Suurimad vead materjalide ostul:

Olgu tegemist lihtsate uuendustöödega või põhjalikuma renoveerimisega - materjale tuleb alati planeerida. Üsna tihti valitakse materjalid lähtudes hinnast jättes seejuures kõrvale ehitusobjekti omapärad või stiili. 

Enimlevinud vead tulenevad ebapiisavast planeeringust:

  • Ei arvestata materjali kadudega. Näiteks vannitubade plaatimisel peab alati arvestama kadudeks ~10-15%, mis tekib plaatide lõikamisele sobivasse suurusesse.
  • Seinte uuendamisel peab juba eelnevalt ära planeerima, kui põhjalik remont on vaja teha. Ebaühtlased seinad vajavad täiendavat tööd, mistõttu kulub pahtlit tunduvalt rohkem kui sirgete seinte puhul. Lauspahtelduseks kulub tihtipeale rohkem materjali kui eeldatakse. Suured ebatasasused võivad vajada ka tasanduskrohvi.
  • Materjalid on ebasobivas mõõdus, näiteks liiga laiad põrandaliistud.

Tihtipeale ei osata ise ehitustöid teostades õigeid mõõte võtta. Käänakud, nurgad ja sopid võtavad rohkem materjali. Alati peab arvestama nii seinte, vannitubade kui põrandate puhul 10-15% materjali kaoga, mis läheb detailide ning mustrite ühildamiseks ning sobitamiseks. Lisaks tuleb arvesse võtta ka paigaldaja kogemusi ja oskusi, väiksema kogemusega ehitaja ei pruugi osata materjali kuigi efektiivselt kasutada. Täpsete mõõtude leidmiseks soovitame kindlasti konsulteerida professionaaliga. 

Ei arvestata materjalide omavahelist sobivust. See kehtib peamiselt pahtlite ja krohvide puhul. Alati soovitatakse omavahel kombineerida sama tootja materjalid. Kui valida vaid odavaimad lahendused, siis võib eeldada, et näiteks krohv või plaadid võivad aluspinna küljest ühel hetkel lahti kukkuda. Plaatimisel peab ka arvestama, et suured plaadid vajavad rohkem plaadisegu, et paremini aluspinna külge kinni jääda.

Teine viga, millega tavakasutaja üldjuhul ei arvesta, on tööriistad. Kvaliteetsed, mugavad ning käepärased tööriistad võivad tööprotsessi lühendada isegi kuni 50%.

Mõnikord ostetakse põrandalauad ära, kuid ei arvestata, et lõikamiseks oleks vaja käepärast saagi. Ka liistud vajavad erinevaid tööriistu. Plastiku ja puidu puhul on nurkade ning kallete lõikamiseks vajalik nurgasaag ja rakis. Samas alumiiniumliistud oleks mõistlik lõigata elektrilise sae või metallisaega. Kui toas on mitmeid erinevaid disainielemente ning erinevad seinad, siis peab oskama arvutada ning lõigata liistud ka õigete nurkade all. Erineva puitmaterjali ostmisel tasub pöörduda Puumarketi poole. Kindlasti leiad sealt endale sobivad materjalid või spetsialistid, kes aitavad teha parima valiku. Puumarketil täitus 30 tegutsemisaastat, mistõttu on hulganisti tooteid sünnipäeva hindadega. 

Tulles tagasi vannitoa juurde – näiteks kallite keraamiliste plaatide lõikamiseks oleks hea lahendus vesilõikur. Erinevast materjalist plaatide lõikamiseks on mitmeid erinevaid lõikureid, nii mehaanilisi klaasilõikureid kui ka elektrilisi. See on justkui omaette teadus, millega asjatundja on kindlasti kursis. Samuti peab vannitubades nurkade suurustega arvestama. Muidu on materjali kaod väga suured või jäävad nurkade servad välja. Mis omakorda rikub esteetilist välimust.

Ebapiisav taustauuringut materjalide kohta. Näiteks mõned puiduviimistlustooted tõstavad küll vastupidavust, kuid ei lase jällegi puidul piisavalt hingata ning niiskuse kogunemisel võib töötada hoopis vastupidiselt lastes puidu mädanema.

Kui oled ökosõbralik ning jätkusuutliku eluviisiga inimene, siis tänapäeval on turul väga palju ehitusmaterjale, mis on just Sulle sobivad. Tihtipeale tavaehituses neid lihtsalt ei kasutata, sest pole sellist suunitlust või harjumust.

Kuidas leida usaldusväärne koostööpartner?

Kui Sa pole müüja kompetentsuses ning usaldusväärsuses kindel, siis on Sinu parim sõber internet. Kasuta otsingumootorit, et teha ehitusmaterjalide pakkuja taustauuring. Uuri krediidiinfot, mitmetuhandesed võlad näitavad tihtipeale ehitustoodet pakkuja vastutustunde puudumist. Võlgasid näitavad samuti inkassofirmad. Pikalt võlgades olevast pakkujast peaks eemale hoidma.

Loe erinevatest portaalidest klientide tagasisidet. Kommentaarid ning hinnangud on erinevates ostu-müügiportaalides või sotsiaalmeedias enamasti alati saadaval. Hea on, kui ehitustoodete pakkujal on oma kaupadest ka reaalseid pilte ning eksisteerib veebileht. 

Kummalisel kombel tuleb Eesti ehitusmaastikul ka ette, et ehitusfirmal puudub luba ehitada. Seda on jällegi lihtne kontrollida Majandustegevuse registrist. Hea indikaator on see, kui müüja pakub liiga palju teenuseid – kõikvõimalikest materjalidest ning tõstukitest kuni ehitusteenusteni välja. Kui on tegemist tundmatu ettevõttega võib liiga suur pakkumine viidata madalale kompetentsile. Tihtipeale näitab kompetentsi ka firma vanus. Mida rohkem on staaži, seda jätkusuutlikum on ettevõte.

Kontrolli ka firma võtmeisikuid. Eesti maastikul pole harv nähtus, kus on tegemist sariettevõtjatega. Suurte maksuvõlgade ning halva tagasisidega ettevõtte juhtidega tuleks pigem olla ettevaatlik. Samuti tuleks võtta arvesse, ka seda kui kellegi vastu on väga palju kahjunõudeid, näiteks alltöövõtjatelt jms. Selline käitumine näitab tihtipeale vastutustunde puudumist. Erinevatest ehitusfoorumites leiab palju infot. Üldjuhul levitavad eestlased halba mainet kiiremini kui kiidavad. Seega on ehitusettevõtete või materjalide pakkujate kohta internetis tihtipeale vastav info hõlpsasti leitav.

Sobiv töövõtja oskab jälgida ning soovitusi jagada ka projekti osas. Pole midagi hullemat, kui töö käigus selguvad vead, mis tähendavad suuremat materjalikulu, ümbertegemist ning kokkulepetest väljaulatuvaid lisatöid. Asjatundlik koostööpartner oskab arvutada ning lugeda tehtud projekti. Vajadusel teha muudatusi, vähendusi või täpsustusi.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Soovitused:

  • Osta materjalid vaid usaldusväärsetelt edasimüüjatelt.
  • Eelista materjale, mis on samadelt tootjatelt. Omavahel mittenakkuvad materjalid võivad näiteks juba mõne kuuga seintelt hakata maha kooruma, pudisema.
  • Pigem mõõda 9x ning osta üks kord. Et vältida suuri materjalikadusid või puudujääke. Kui materjali jääb puudu ei pruugi seda mõnda aega saada ja seda kõige aktiivsemal ehitusperioodil.
  • Isegi usaldusväärse koostööpartneri puhul vii end kurssi materjalidega. Kui oled jätkusuutliku mõtteviisiga, siis peab ka neid nüansse jälgima.
  • Tee ulatuslik eeltöö ning planeeri ehituse etapid. Nii jääb vähem ruumi vigadele või ootamatustele.
  • Hea paigaldus ning efektiivne ehitus eeldab sobivad tööriistu.
  • Leia omale sobiv koostööpartner – asjatundja oskab ennetada vigu, teab nippe ning neil on enamasti ka sobivad tööriistad juba olemas.
  • Enne ehitust tee võimalikult täpne projekt ning leping töövõtjaga. Töö ajal selguvad vead ning lisatööd suurendavad algset eelarvet ning pikendavad valmimisaegu.
  • Leia omale usaldusväärne töövõtja. Pole midagi hullemat, kui ehitaja enne tööde lõppu ära kaob, mida paraku Eesti maastikul ka tänapäeval juhtub.

Hange.ee keskkonnast leiad väga palju erinevaid koostööpartnereid, kes on end juba tõestanud. Samuti saad lugeda tagasisidet ning näha tehtud töid. Lisaks võid materjale leida meie koostööpartneritelt.


Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge