+ Lisa oma töö      

Kuidas ja millist saunakerist valida?

18. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
kerise paigaldamine, keris, elektrikeris, puukütte keris, elektrikeris või puukütte keris

Hea saunaelamuse jaoks on väga olulisel kohal just sinu sauna ja vajadustega sobituv keris. Leilisauna puhul tuleb sauna südame ehk kerise valikul otsustada elektrikerise ja puuküttega kerise vahel ning leida ka sobilikud kerisekivid. Oluline on ka kivide kogus, sest mida rohkem on kive, seda mahedam on leil, kuid suurema kivide koguse puhul kasvab ka kütmisele kuluva aja hulk.

Puukeris on armastatud maakohtades ja suvilates seevastu elektrikeris leiab laialdaselt kasutust pigem linnakodudes, kuid see ei pea alati nii olema. Selleks, et leiaksid just oma vajadustele sobiva kerise tuleb otsustada, mis saunatamise protsessi juures oluline ja mida üks hea saun pakkuma peaks. Loe ka artiklit: Sauna ehitamise ABC.

Elektrikeris

Elektrikerise suureks plussiks on see, et saun saab kiiresti ja mugavalt soojaks ning selle saab sisse lülitada ka ajanihkega. See annab vabaduse seadistada kerise näiteks enne sportimist või karget talisuplust kindlale kellaajale, et koju jõudes ootaks ees kuum saun. Plussideks on ka ühtlase temperatuuri säilimine ning see, et saunas ei teki suitsu. Võrreldes puuküttega kerisega ei ole elektrisauna puhul vaja korstent mistõttu sobib see ka korterisse. Neile, kes ei armasta tallaalust puusodi on elektrisaun kindel valik.

Elektrikerisega saunas on õhk ja leil kuivem, seejuures uuematel keristel pole isegi seda probleemi kuna mõningate mudelitega tuleb kaasa ka aurusti, mis hoiab leili niiskemana. Selliste saunade puhul on võimalus soovi korral nautida isegi aurusauna hüvesid.

Elektrikerise valimisel on tähtis arvestada kerise võimsusega. Seda on väga lihtne arvutada ja paljud tootjad on oma ettevõtte kodulehele lisanud ka kaluklaatori, mis aitab  saunaruumi ruumala välja arvutada ning pakub seejärel sinu sauna sobivaid keriseid.  Kui arvutad saunakerise võimsust ise, siis kasuta neid nippe:

  • Mõõda sauna ja leia  selle ruumala, ehk põrandapind korrutatud kõrgusega. Ümarda saadud tulemus lähima täisarvuni.
  • Reegel 1m3=1kW, selleks, et kerise võimsusel oleks ka väike reserv, lisa alati 1kW.
  • Ära unusta soojustamata pindu! Soojustamata pindadeks võib olla näiteks tellistest sein, aken või uks. Iga soojustamata m2 kohta peab lisama leiliruumi suurusele 1,2 m3 ning kui leiliruumi seinteks on isoleerimata palk, peab lisama iga ruutmeetri kohta 1,5 m3.
kerise paigaldamine, keris, elektrikeris, puukütte keris, elektrikeris või puukütte keris
Elektrikeris

Puuküttega keris

Puuküttega keris on ideaalne traditsioonide austajale. Sellise kerise plussiks on kindlasti elava tule praksumine ahjus, mis loob mõnusa atmosfääri ja meeleoulu. Puukeris ei kuivata õhku ja saunas on seetõttu mõnusam olla. Puuküttega kerise puhul on ka mõned miinused. Saunas on keeruline säilitada ühtlast temperatuuri ning saun vajab rohkem aega soojenemiseks. Pead ka arvestama sellega, et lõhutud puud ei ilmu iseenesest sauna ning pead need, kas ise varasemalt tegema või tellima. Puuküttega saunas on korsten, mis vajab regulaarset puhastamist.

Puukeris on ideaalne just väiksemasse, kuni 13 kuupmeetrisesse sauna. Kui sa pole kindel, milline su keris peaks olema, siis tasub jälgida seda, kas kerisel on sees suitsukanal. Soovitatav on osta suitsukanaliga keris, sest siis ei lähe leek otse korstnasse ning kütteaeg on lühem ja kulub vähem puid.

Pead ka mõtlema, kas tahad, et saun oleks leiliruumist või väljaspool leiliruumi köetav. Erinevus seisneb selles, et kui keris on leiliruumis, saad nautida mõnusat puude praksumist, kuid kui väljaspool, siis saad nautida puhast jalgealust, sest puusodi pole leiliruumis.

kerise paigaldamine, keris, elektrikeris, puukütte keris, elektrikeris või puukütte keris
Puukütte keris

Kerisekivid

Kerisekivide valik on kirju! Enne ei saa kive hakata valima, kui kerist valitud pole, sest kerised mahutavad erineva hulga kive ning elektrikerise ja puuküttega kerise kivid on veidi erineva suurusega. Samas pole tähtis ainult kivide suurus vaid ka mass ja kasutatava mineraali liik, tihedus, vastupidavus ja värv.

Elektrikerise kivide soovituslik mõõt on umbes 5-10 cm ning puuküttega kerise puhul peaksid need olema veidi suuremad, umbes 10-15 cm. See vahe tuleneb sellest, et elektrikerise tennide vahele lihtsalt ei mahu suuremad kivid. Keriste puhul on hea nipp panna allapoole suuremad kivid ja peale väiksemad, see tagab hea õhuliikumise.

Kerisekive on nii looduslikke kui ka tööstuslikke. Tööstuslikeks kivideks on keraamilised kivid, mis on küll kallimad, kuid nad on vastupidavamad kui looduskivid. Selliseid kive võib näha tihti spaades. Soovi korral saab saunas kasutada ka malmist valatud kuule, kuid kõige tavalisemad on  hallid perodontiidist ja oliviindiabaasist kerisekivid. Looduslike kivide puhul on tähtis lähtuda kivide struktuurist. Kõik kivid peaksid olema sama struktuuri ja tugevusega.

Kui oled jõudnud juba sinna etappi, et keris ja kivid valitud, siis enne esimest päris saunatamist, peaksid sa ka kerisekive karastama. See tähendab seda, et kivid tuleb kuumutada tavalise kasutamise temperatuurini või natuke kuumemani ning seejärel lasta neil rahulikult maha jahtuda, kindlasti ei tohi karastamisel visata kividele vett.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kerise hooldus ja kasutamine

Kerise püsimise ja ohutuse nimel tuleks laduda ümber ja ka võimalusel vahetada kive. Kui kerise ümbrusesse hakkab tekkima kivipuru on aeg vahetada kerisekivid välja, sest muidu võib keris läbi põletada. Kerisekivid vajavad  vahetust vastavalt kasutamise tihedusele, kuid üldjuhul on see umbes kord aastas. Kerist saab vastavalt vajadusele ka soovi korral seebi ja sooja veega puhastada. Kui elektrikerisel lähevad elektritennid katki, siis tuleb need viivitamata vahetada. Puukerise puhul peab meeles pidama, et korsten vajab kord aastas puhastamist. Selleks, et saunas oleks ohutu ja mõnus käia, peab keris olema korrektselt paigaldatud. Kerise paigaldamisel otsi julgelt professionaali abi, et kõik ilusti paika saaks.

Väldi ka kerise üle kütmist. Kui kütta keris punaseks võib metall deformeeruda ning olla lõpuks kasutuskõlbmatu. Elektrisauna puhul ära kohe pärast saunatamist kerist välja lülita, vaid lase kividel ja saunal liigsest niiskusest kuivada.

Hea soovitus on ka saunauksi kontrollida, sest mõra tekkimisel või uksetihendi katki minemisel pole enam sauna ohutu ja mõistlik kasutada.

Puuküttega kerise puhul ära unusta tuhka aeg-ajalt ära viia ja kerist puhastad. Mõtle ka sellele, millega sa oma kerist kütad. Tavaliselt kasutatakse kaske ja leppa, kuid kase puhul peab olema ettevaatlik kuna see on suure kütteväärtusega, mistõttu võib ahju lihtsasti üle kütta. 

Kokkuvõte

Kui oled jõudnud otsusele puuküttega kerise ja elektrikerise vahel ja arvestanud oma sauna ruumalaga, jäävad paika panna veel väiksemad detailid. Alates kerisekividest kuni kerise transpordi ja paigaldamiseni. Selliste protsesside juures usalda alati professionaali, kes on omal alal kogenud ja teab täpselt, millega arvestada.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge