+ Lisa oma töö      

Kuidas eemaldada ehitustööde käigus tekkinud plekid?

17. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
värviplekk, värviplekkide eemaldamine, ehitustööde käigus tekkinud plekid, pahtli eemaldamine, liimi eemaldamine, silikooni eemaldamine

Ükskõik, kui korralikult ehitustöid läbi ei viida, võib paratamatult aegajalt juhtuda pisiõnnetusi, mille tulemusena värv, pahtel, silikoon, liim või mõni muu ehitusmaterjal satub pinnale, kus me teda mingil juhul näha ei soovi. Kui selline õnnetus õnnestub koheselt likvideerida, siis on see enamasti küllaltki lihtne, samas kui pleki tekkimine jääb esialgu tähelepanuta, siis võib sellise probleemi lahendamine muutuda parajaks väljakutseks.

Seepärast on ääretult oluline pigem proovida selliste äparduste tekkimist juba eos vältida ja vastavalt sooritatavale tööle kõrvalolevaid objekte sobivate katetega rikkumise eest kaitsta. Kvaliteetse tulemuse tagamiseks uuri seega hoolega, kas sinu poolt palgatud ehitusfirma on usaldusväärne ja kuidas eelmised kliendid nende tööga rahule on jäänud. Kogenud spetsialistid oskavad oma töö teostada nii, et sellest mingisuguseid jälgi ei jää ning nad omavad ka selleks vajalikke vahendeid. Samuti võid eeldada, et isegi kui midagi peaks kogemata juhtuma, siis äpardused kas koristatakse või parandatakse.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö
Siiski, võib juhtuda, et kui oled mõne ehitustöö ise ette võtnud või on ehitusmaterjalide plekke eelmiste omanike poolt sinu elamisse jäetud, pead ise vajalikud puhastustööd oma nõu ja jõuga ette võtma. Järgnevalt annamegi ülevaate enamlevinumatest probleemidest ja nende lahendamise võimalustest.

Värv

Enne värvimistööde alustamist kata hoolikalt kõik pinnad, ning mis kohati veelgi olulisem, ära unusta neid katteid väga ettevaatlikult pärast töö lõppu eemaldada. Vastasel juhul võib juhtuda, et mõni suurem värvilaik, mis veel kuivada ei ole jõudnud võib koristustööde käigus siiski soovimatutesse kohtadesse sattuda. 

Üks koht, kuhu tihti värvipritsmed jõuavad ja kuhu ka paratamatult kipuvad vaatamata maalriteibi hoolsale kasutamisele värvitriibud tekkima, on aknaklaasid. Samas pole neilt värvi eemaldamine enamasti probleemne. Selleks veendu, et värv on kuivanud ja eemalda see seejärel teravat kraabitsat kasutades. Peale korralikku aknapesu on klaas nagu uus. Kraabitsat kasutades võib kuivanud värviplekke eemaldada ka kõigilt teistelt kõvadelt pindadelt, kuid sellisel juhul jälgi, et tööriist, mida kasutad ei oleks terav. Vastasel juhul võid näiteks puitdetailide puhastamisel neid vigastada..

Pehmetelt tekstiilidelt värvi eemaldamine on juba keerulisem ja selle õnnestumine on tõenäolisem, kui värviplekile saadakse jaole siis, kui ta veel kuivanud ei ole. Juhul, kui kuivanud pleki on tekitanud veebaasil värv, siis on värvi eemaldamine lihtsam ja selleks võib kasutada tavalist vett segatuna seebi või nõudepesuvahendiga. Samas tuleb olla hoolas, et pesemise ajal värvi rohkem laiali ei hõõruta. Kuivanud õlivärvide eemaldamiseks tekstiilidelt on aga ainult üks võimalus - kasutada lahustit. Sellisel juhul tuleb aga enne mõnes märkamatus kohas kontrollida, kuidas kangas seda talub.

vaibale valgunud värv, tekstiililt värvi eemaldamine, värvi eemaldamine, värvi plekkide eemaldamine
Mida varem tekstiilile valgunud värvile jaole saadakse seda lihtsam on seda eemaldada.

Pahtel

Lae ja seinade pahteldamisel satub tihti pisikesi pahtlitükke ka põrandale ja katmata mööblile. Kuivanud pahtli eemaldamine nendelt pindadelt võib aga olla paras peavalu. Siledatelt pindadelt saab pahtlit õnneks tihti eemaldada sarnaselt värviga, kust seda võib proovida kraabitsat kasutades maha hõõruda. Seejuures peab olema tähelepanelik, et tööriist mida kasutatakse ei oleks terav ja ei kriibiks ära pleki alust pinda.

Juhul, kui pahtlit proovitakse eemaldada karedalt pinnalt või kui see on siledal pinnal väga kuivanud ja ei taha kerge kraapimise tulemusena eemalduda, tasub esmalt pahtlit pehmendada. Selleks aseta pahtliplekile niiske lapp ja lase sellel veidi aega niiskust endasse imada. Juhul, kui pleki alune pind seda lubab, võid proovida ka pahtli pehmendamist äädikaga. Kui sellise niisutamise tulemusena pahtel ikka maha ei tule, võid järgmisena proovida seda ka kuumutada. Selleks võid näiteks läbi valge puuvillase riide triikrauaga plekki töödelda, või kasutada kuumaõhu fööni. Seejärel proovi uuesti pahtliplekki maha kraapida.
pahteldamine, pahtli plekkide eemaldamine, pahtli eemaldamine, pahtli plekkide eemaldamine
Pahteldades tasub katta pinnad, sest pahtli hilisem eemaldamine on aeganõudev.

Silikoon

Silikooni plekkide puhul võiks esmalt proovida selle eemaldamist mehaaniliselt, mis siledatelt pindade puhul enamasti ka õnnestub. Samuti võib teinekord õnnestuda kuivanud plekk saada õrnalt teravat eset kasutades välja ka tekstiilidelt. Juhul, kui plekk siiski välja ei tule ja määrdunud ese seda võimaldab, võib proovida enne kraapimist silikooni külmutada. Selleks tuleb määrdunud ese panna sügavkülma või talvisel ajal ka õue viia.

Kui plekk on aga näiteks põrandal, siis võib sellele proovida asetada jääd ja lasta silikoonil külmuda. Kui kumbki neist variantidest ei tööta, siis saadaval on ka spetsiaalsed silikooni eemaldusvahendid. Viimaste kasutamisel tuleb aga olla hoolas ja eelnevalt lahust mõnes märkamatus kohas testida, veendumaks et valitud vahend pleki alust pinda ei kahjusta.

silikooniplekk, silikooni eemaldamine, silikoonpleki eemaldamine, silikooni eemaldamine
Kõval pinnal olev silikooniplekki saab enamasti eemaldada mehhaaniliselt terava kaabitsa abil.

Liim

Kuna liime on saadaval väga erinevaid, siis ühtset toimivat meetodit on siinkohal raske välja tuua. Siiski enamasti tasub ka liimi puhul esmalt proovida selle mehaanilist eemaldamist ning seejuures tuleb hoolega jälgida pleki aluse pinna vastupidavust, mida arvesse võttes peab valima sobiva teravusega kraapimisvahendi.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Juhul, kui mehaaniline eemaldamine ei ole tulemuslik, siis võib ka kuivanud liimiplekki püüda enne selle maha kraapimist kuumusega töödelda. Selleks võib kasutada läbi riide triikimist, kuumaõhu fööni või kui liimine pind lubab, siis ka keevat vett. Kui need meetodid vilja ei kanna, siis tasub pöörduda spetsiaalsete liimieemaldusvahendite poole, mille puhul tuleb pleki eemaldamist alustada ettevaatusega ja eelnevalt väljavalitud lahust mõnes märkamatus kohas katsetada.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge