+ Lisa oma töö      

Kivi- või puitmaja?

08. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi

Uue kodu ehitamisel on vaja langetada väga palju olulisi otsuseid ja teostada põhjalik analüüs ning planeerimine. Nii kivi- kui puitmajal on mitmeid eeliseid ning puuduseid. Millal eelistada puitmaja ja miks võiks eelistada kivimaja? Kuidas ja mille põhjal teha valik?

Skandinaavias eelistatakse ülekaalukalt puitkarkassi selle kergema kaalu ja kiirem paigalduse tõttu. Eestis jällegi laialt levinud ka kivimajad, sest see on kindlam, stabiilsem ning ka vaiksem. Nii puit- kui ka kivimaja on võimalik ehitada nii suurepärase kui ka väga halva kvaliteediga. Parima tulemuse saavutamiseks peab ikkagi konsulteerima ja appi palkama valdkonna spetsialistid.

Puitmaja

Puitmaja on väga eelistatud peamiselt, sest see on looduslik ja hingav. Puitmaja on suurepärane lahendus, kui Sind või kedagi pereliikmetest kimbutavad allergiad või muud tervisevaevused. Puit tekitab sõbraliku, sooja, hingava ning õdusa sisekliima.

Lisaks palkmajale ehitatakse puitkarkass maju, millel on soojustuseks ökoloogiline ja tervisesõbralik puitkiudvill. Hingava atmosfääri saavutab puitmajas spetsiaalsete õhu- ning aurutõkke süsteemide abil.

Puitmaja on tunduvalt kergema kaaluga, kui kivimaja. Puitkarkass, kandvad ja välisseinad, vahelaed ning katusekarkass, lisaks fassaad ning siseviimistlus – kõikjal kasutatakse puitmaterjali, mille paigaldus ei vaja ka kuigi suurt tööjõudu.

Samuti kulub puitehitise püstitamiseks vähem aega, kui kivimaja ehituseks. Eestis väga palju moodulmajade pakkujaid, mille puhul võib maja tarneaeg olla vaid paar nädalat, kuid reeglina siiski 1-2 kuud. Moodulid tehakse tehases valmis ning tuuakse krundile, kus need ühendatakse ning sätitakse paika. Seejärel saab hakata tegema juba siseviimistlust.

Puit on looduslikult halvem soojusjuht kui kivi, seetõttu on puitmajas vähem külmasildu ja ei pea nii suurt rõhku panema soojustusele. Üks puidu eelistest on, et siseinterjööri on võimalik lihtsamalt muuta. Puitu on lihtsam viimistleda, eemaldada ja ümber tõsta. Kivimaja puhul on ruumide ümberehitamine küllaltki aja- ning töömahukas.

Erinevalt levinud arusaamast, ei pea puitmaja puhul tulekindluse pärast muretsema. Puit immutatakse vastavate vahenditega. Lisaks täiendatakse karkasse ning seinu näiteks tulekindla villa ja muude vahenditega.

Puitmajade üheks suurimaks puuduseks peetakse müra läbilaskmist. Samuti on puitmajale iseloomulik nagisemine, kriuksumine jm kerged helid, eriti tuulise ja tormise ilma puhul.

„Puit mängib“ tähendab, et puitmaterjal võib muuta oma kuju niiskuse ja kuivamise tõttu. See mõjutab kogu maja ning vaiksed naginad ning raksumised on ka uuele puitmajale iseloomulikud. Lisaks tekitab puidu kuju muutumine viimistlusmaterjalidesse tihtipeale väikseid pragusid ning jooni. Samas aitab ühtlustada ruumide õhuniiskust ja tagada majas sobilikku mikrokliima.

Üldiselt on puit niiskusele tundlik. Kui aurutõkked või fassaad on valesti paigaldatud, võib juhtuda, et majja tekib niiskus ja halvimal juhul hakkab levima hallitus.

Õigesti ehitatud ja paigaldatud puitmaja püsib aastakümneid ilma lisahoolduseta. Selle tõestuseks on näiteks Eesti väikelinnades olevad romantilised puitmajad, mis lisavad linnaosadele ka miljööväärtust. Puitmaja on väga hea lahendus, kui eelistad ökoloogilisi ning looduslikke hingavaid materjale ning lahendusi.

Eelised

  • Kerge kaal;
  • Kiirem ja lihtsam paigaldus;
  • Odavam materjali- ning tööjõu kulu kui kivimaja puhul;
  • Loodussõbralik, ökoloogiline;
  • Hingav ja loomulik sisekliima.

Puudused

  • Tuleohtlikum kui kivimaja;
  • Nagisevad hääled, mille üle majaomanikud tihti kurdavad;
  • Vähem vastupidav kui kivimaja;
  • Vajab vastupidavuse suurendamiseks kaitsevahendeid, näiteks niiskuskaitset;
  • Vajab rohkem viimistlust ning lisamaterjale, näiteks lisasoojustus, puidukaitse jms.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kivimaja

Kivimaja suurim eelis on selle vastupidavus. Luksuslik ja soliidne kivimaja püsib ka 100 aastat ilus ja seejuures ilma erilise hoolduseta. Peamiselt kasutatakse Eestis karkassi ladumiseks Fibo-plokke, mis on kaalult veidi kergemad kui näiteks tellistest ehitatud seinad.

Levinud on jällegi arusaam, et puitmaja on tervislikum, kui kivimaja. Kuid see ei pruugigi tõele vastata. Kivimaja on mineraalne materjal, mis ei vaja enamasti üldse töötlemist. Puitu seevastu immutatakse vastupidavuse ja tulekindluse suurendamiseks erinevate materjalidega.

Kivimaja ehitus võtab tunduvalt kauem aega, kui puitmaja. Raske kivi tuleb paigaldada täpselt ja õigesti, arvestades ka müürisegu kuivamise aega ja muid faktoreid. Lisaks on suurem ajakulu elektri- vee- ja muude kommunikatsioonide paigaldamiseks võrreldes puidust hoonega. Tuleb arvestada lisatöödega, näiteks kivisse freesimine ning puurimine.

Mahukad seinad võtavad ka rohkem ruumi, kui puitmaja puhul. Seetõttu tuleb siseruumide planeerimisel arvestada, et pindala jääb seinte arvelt väiksemaks.

Kivimaja puhul peab arvestama, et vundament oleks piisava kandevõimega. Enamasti sobib kivimajale vaid lintvundament või plaatvundament. Vundamendi rajamisel peab arvestama, et mitmekorruselise maja puhul vajavad üleminekukohad tugevamat vundamenti. Samuti peab vundamendi ehitusel kindlasti arvestama sisse ka fassaadi- ning katusekivi raskuse.

Eelised

  • Väga vastupidav;
  • Pikaealine;
  • Stabiilne ja kindel;
  • Vaikne – seinad ja vahelaed peavad kinni enamik hääled;
  • Sirged seinad, vajab vähem viimistlustöid.

Puudused

  • Kõrgem hinnaklass;
  • Aja- ning töömahukas;
  • Vajab palju lisatööd, näiteks kommunikatsioonide paigaldusel;
  • Peab olema hoolas, et vältida külmasildu.

Hinnavõrdlus

Puit- ja kivimaja ehituse hind sõltub väga palju materjalidest, tööajast ning meistritest. Kandeseinad ja fassaad on kivimaja puhul tunduvalt kallimad – hinnavahe on umbes 60-100%. Peab arvestama, et kivimaja on tunduvalt raskem, kui puitmaja ja vundament on vähemalt 10% kallim, kui puitmaja aluspinna puhul.

Kõige suurem hinnavahe tuleb vahe- ja katuselagede pealt. Kivimaja puhul on need isegi kuni 300% rohkem. Põrandakatted on väga sarnases hinnaklassis, olenevalt tellija maitsest ning soovidest.

Seinte ja lagede pinnakatted on kivimaja puhul isegi odavam lahendus, sest seina viimistlemiseks ning tasandamiseks ei lähe nii palju materjale. Kivimaja pinnalahendused võivad olla isegi 30% odavamad kui puitmaja puhul.

Tööaja poolest kulub kandvate ja välisseinte ehituseks ligi 100% rohkem aega ehk 2 korda rohkem. Teine väga ajakulukas tegevus kivimaja puhul on fassaadikatete paigaldus. Kivifassaad on väga ajamahukas ja vajab teadmisi ja kogemusi. Lagede ja põrandate katted võtavad puitmaja puhul umbes 20% vähem aega kui kivimaterjali puhul. Keskmiselt tuleb arvestada, et kivimaja ehitus on 20-25% kallim nii materjalide kui tööaja kulukuse poolest.

Kokkuvõtteks

Nii puit- kui ka kivimaja on võimalik ehitada suurepärase kvaliteedi ja vastupidavusega. Kas puit- või kivimaja – see sõltub täielikult eelistustest, soovidest, võimalustest ning maitsest. Parima lahenduse leidmiseks leia sobiv koostööpartner.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge