+ Lisa oma töö      

Katuse soojustamine ABC

19. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
katuse soojustamine, katusealuse soojustamine, lamekatuse soojustamine, viilkatuse soojustamine

Katus on ehitise üks tähtsamaid osi, mistõttu peab see olema ehitatud kvaliteetselt. Katuse ehitamisel tuleb tähelepanu pöörata ka selle soojustamisele, et vähendada soojuskadu.

Miks seda teha?

Nagu öeldud, on katuse soojustamine vajalik soojuskao minimeerimiseks. Katuse isolatsiooniks võib olla külma- või soojusisolatsioon. Külmaisolatsioon on odavam ja seda on lihtne paigaldada, mistõttu ka paljud selle kasuks otsustavad. Külmaisolatsioon asetatakse puittalade peale ja nende vahele, elamise kõige kõrgema korruse lae vahele. See on aga poolik lahendus, sest külmaisolatsioon takistab vaid sooja õhu majast väljumist.

Soojusisolatsioon asetatakse otse katuse alla ja tänu sellele ei lähe kodu suvel liiga palavaks ning talvel liiga külmaks. Paralleelselt soojusisolatsiooniga tuleb mõelda ka ventilatsiooni peale, et vältida liigset kondenseerumist. 

Nagu öeldud aitab katuse soojustamine energiat säästa ning hoida elamises olevat toatemperatuuri, tänu millele ei pea erinevad küttekehad (kaminad, radiaatorid, ahjud) pidevalt töös olema. Rahaline kokkuhoid ongi katuse (ja ka seinte) soojustamisel üks suurimaid eeliseid.

Kulutused

Kuivõrd katuse kaudu tekib kuni 35% soojuskaost, on selle soojustamine ülimalt oluline. Tegu on pikaaegse investeeringuga ja kuigi alguses võivad kulutused olla suured, hoiad aastate jooksul küttekuludelt kokku ja see tasub end pikas perspektiivis ära. 

Katuse soojustamise hind suureneb kasutatavatest materjalidest ning tööde mahust. Töö peab olema hästi ja kvaliteetselt tehtud, et hiljem ei tekiks täiendavaid väljaminekuid põhjustavaid probleeme.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lamekatus

Kuna katuste kaldenurgad on erinevad, tuleb ka nende soojustamisele läheneda veidi erinevalt. Reeglina peetakse lamekatuseks alla 10-kraadise kaldenurgaga katust. Kuivõrd lamekatusega majadel pole enamasti pööningut, lähenetakse selle soojustamisele erinevalt. Tänu soojusisolatsioonile ei teki hiljem probleeme kondensatsiooniga, sest aurutõke aitab peatada soojustusmaterjale rikkuva niiskuse kogunemist ning paigaldamisel kantakse isolatsiooni ülaosale hüdroisolatsioonisüsteem.

Lamekatuse isolatsiooniks kasutatakse põhiliselt nelja erinevat materjali:

  • Kergkruus on valmistatud looduslikest lähteainetest ning seda kasutatakse katusele kallete ja vastukallete andmiseks. Kergkruus on ilmastikukindel ning vastupidav ka pideva külmumis- ja sulamisprotsesside suhtes. Materjalil on ka head soojus- ja heliisolatsiooni omadused.
  • Teiseks isolatsioonimaterjaliks on erinevad villatooted. Eestis on levinud klaas-, kivi- ja tselluvillatooted. Kiud on omavahel seotud sideainega ning nende vahel asetsev seisev õhk muudab villast tehtud isolatsioonimaterjalid väga soojakindlaks.
  • Ehituses on üks enimkasutatud soojustusmaterjale polüstüreen. Seda kasutatakse nii paisutatud kui ekstrudeeritud kujul. Paisutatud polüstüreeni, penoplasti, vahtpolüstüreeni ehk EPSi muudab heaks soojusisolaatoriks pooride vahele suletud õhk. Paigaldamisel tuleb plaadid asetada kahe kihina ja nende vahel olevad vuugid peavad olema teineteise suhtes nihkes. Ebatihedad liitekohad tuleb täita ehitusvahuga.
  • Vahtklaas on veekindel, ei lase läbi veeauru, talub suurt koormust ja on põlemiskindel. Kuivõrd vahtklaasi sees ei ole orgaanilisi aineid, ei tee keemilised ja bioloogilised protsessid sellele kahju. Seetõttu on vahtklaasi eluiga tihti hoone elueast pikem. 
lamekatuse soojustamine, katuse soojustamine, katusealuse soojustamine
Soojusisolatsiooniplaadi paigaldamine lamekatusele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Viil- ehk kaldkatused

Erinevalt lamekatusest on kaldkatustel olemas pööningu osa, iseasi, kas ja mis eesmärkidel seda kasutatakse. Sellest oleneb ka soojustamise vajadus. Sooja pööningu puhul paigutatakse soojustus sarikate vahele, mis võimaldab pööningut eluruumina kasutada. Külma pööningu puhul soojustatakse vaid laepealne.

Pööningu olemasolul peab selle soojustamisel mõtlema ruumi suurusele, sest sellest oleneb, kas sinna saab rajada eluruumid või ei. Pööningul peaks olema ka ventilatsioon või tuuletõmbe võimalus, et tagada õhu liikumine. Sellega välditakse külmasildade ja kondensatsiooni teket.

Kaldkatuse soojustamiseks kasutatakse plaat- või rullvill. Nende kiud on väga peenikesed ning turul on valdavalt levinud klaas-, kivi- ja tselluvillatooted. Üha rohkem kasutatakse katusealuse soojustamisel ka PUR-vahtu mille eeliseks erinevate soojustusmaterjalide ees on see, et pritsitav vaht täidab soojustatava pinna liitekohtadeta.

Kaldkatuse soojustamiseks kasutatakse ka puistevill, mis on olemuselt sama tavalise plaat- või rullvillaga ja vastab samadele kvaliteedinõuetele, kuid on purustatud kujul ja võib olla nii klaas-, kivi- kui tselluvill. Puistevilla paigaldamisel tuleb lisada ka tuulesuunaja ja aurutõke.

Loe ka: Katuse aluskatted ABC

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge