+ Lisa oma töö      

Erinevate põrandakatete hooldamise ABC

09. september 2021 Hange.ee
Tagasi
põrandakatete hooldamine, põrandakatete puhastamine, puitpõranda puhastamine, kivipõranda puhastamine

Põrandakatte valikul tuleb lähtuda eelkõige ruumi funktsioonist ja kasutuskoormusest. Erinevad põrandakatted vajavad erisugust lähenemist ja puhastusmeetodeid ning -vahendeid. Järgnevalt anname ülevaate enamlevinud põrandakatetest ja nende hooldamise eripäradest.

Kõikide põrandakatete hooldamisel kehtib põhimõte, et regulaarne kuivpühkimine peaks olema esmane. Järgnevalt tuleb jälgida, et märgpuhastust ei tehtaks ülemäära sagedasti (mitte rohkem kord nädalas), ega ka liiga märjalt, sest enamus põrandakatteid ei talu liigset niiskust. Põrandaid tuleks pesta leige veega. Kui märgpesu tehakse puhastusvahendiga, tuleb pinnad pärast ka puhta veega loputada ning kuivatada. Vale hoolduse või puhastusvahendiga võib ajapikku põrandakatte rikkuda, mistõttu tuleb olla tähelepanelik ja jälgida tootjapoolseid juhendeid.

Puitpõrand

Puit on põrandakatte materjalina nõudlik ja järjepidevat hooldust vajav materjal. Puitpõrandat tuleb kaitsta kraapimise ja hõõrdumise eest, samuti võivad põrandale kukkuvad esemed seda vigastada. Põranda vastupidavus vigastustele sõltub muuhulgas ka puidu liigist (nt tamm ja saar on tugevamad, okaspuud pehmemad).

Puitpõranda levinumad viimistlused on lakk, õlivaha, seep ja värv, mis kõik muudavad põrandapinda tugevamaks ning kaitsevad puidupinda määrdumast. Viimistletud pinda tuleb regulaarset uuendada, sest töötlemata puit on plekkide ja niiskuse suhtes kaitsetu. Puitpõrandaid tohib regulaarselt pesta niiske mopiga, põrandad tuleb pärast kuivatada, et niiskus puitu ei jääks. Tähtis on ka jälgida, et igasugune plekk tuleb eemaldada koheselt, enne kui see jõuab puitu imenduda. Tõrksamaid plekke võib proovida eemaldada tehnilise piirituse abil. Vale puhastusvahendi (nt mõnele muule põrandakattele mõeldud puhastusvahendi) kasutamine võib jätta pinnale häguse kihi, mille eemaldamine võib hiljem keeruliseks osutuda.

Vigastuste eemaldamiseks saab puitpõrandaid vajadusel lihvida tasasemaks. Enne lihvimist tuleb veenduda, mis liiki põrandaga on tegemist ja kas pindmine kiht on piisavalt paks. Kui puitpõranda pealmine kiht on kulunud vaid üksikutest kohadest, ei pruugi kogu põrandapinna lihvimine olla mõistlik ja abi võib olla ainult lokaalsest lähenemisest - piisab kahjustunud pinna liivapaberiga lihvimisest piki puidusüüd ja uue kihi laki või õliga töötlemisest. 

Laminaatpõrand

Laminaatpõrand on ajas vastupidav, kulumiskindel ja vähest hooldust vajav põrandakate. Laminaatpõranda pealmine kiht on melamiinplastik, mis ei ole poorne materjal ja mustust sisse ei tõmba. Peamised kahjustused tulenevad kraapimisest ja liigsest niiskusest. Laminaat ei kannata vett, igapäevane hooldus peaks toimuma kuivalt. Plekkide eemaldamiseks võib põranda üle käia niiske lapiga ja investeerida tasub spetsiaalselt laminaatpõrandale mõeldud puhastusvahenditesse. Põrand tuleb pärast märgpesu kindlasti kuivatada.

Plekkide eemaldamisel tuleb vältida kraapimist. Tugevaid plekke võib proovida eemaldada atsetooniga. Pestud põrand kuivatada.

Laminaati ei tohi vahatada ega ka lakkida, põranda läike saab taastada selleks spetsiaalse vees lahustuva puhastusvahendiga. Puhastusvahendeid ei tohi üledoseerida, sest need võivad jätta põrandale nähtavad randid.

Linoleumpõrand

Linoleum koosneb suures osas looduslikust materjalist ja on seetõttu keskkonnasõbralik elastne põrandakate, mis summutab efektiivselt heli. Kuna linoleum tekitab staatilist elektrit, ei hakka ka mustus sellele kergelt külge. Linoleum on põrandakatte materjalina vastupidav ja suhteliselt kulumiskindel, kuid seda tuleb siiski õigesti hooldada, et pikendada tema eluiga.

Linoleum ei talu liigset niiskust, kuumust ega tugevaid leeliselisi pesuvahendeid. Põrandat pestakse puitpõrandaga sarnaselt ehk ainult kergelt niiske ja mitte liiga märja lapiga. Leigesse vette võib panna neutraalse pH tasemega puhastusvahendit. Pindu ei tohi liiga tugevalt hõõruda. Kui põrandal plekke ei ole, ei ole märgpuhastus tingimata vajalik. Pleki tekkimisel eemaldada see kiirelt, enne kui see põrandakattesse imbub, kuna materjali pind on poorsem kui vinüülkattel. 

Tõrksamaid plekke võib proovida eemaldada tärpentiniga. Linoleumi hoolduseks sobib regulaarne vahatamine 2-3 korda aastas. Vahakiht ei tohi olla liiga paks selleks, et materjal saaks “hingata”. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kivi ja keraamiline plaat

Kivipõrandad ja keraamilistest plaatidest laotud põrandad on väga kulumiskindlad ja taluvad hästi niiskust ning üldjuhul ka tugevamaid kemikaale. Seejuures on väga oluline, et tugevamaid kemikaale ei kasutata glasuuritud keraamiliste plaatide puhastamiseks! Lisaks on kivi ja vuukide sideaine poorsed (erinevatel kividel erinev poorsus) ja pleki tekkimisel tuleb see eemaldada kiirelt, enne kui see jõuab kinnistuda.

Kivipõrandalt saab plekke eemaldada niisutatud terasvilla ja puhastusvahendi abil. Aluseline puhastusvahend aitab rasvaste plekkide eemaldamisel, happeline puhastusvahend katlakivi eemaldamisel. Happeline vahend ei sobi glasuuritud keraamilise plaadi puhastuseks, sest võib seda kahjustada. Enne puhastusvahendiga pesemist teha pinnad niiskeks puhta veega - see hoiab ära puhastusvahendite imbumise pinna pooridesse.

Kivipõrandat võib regulaarselt pesta leige seebiveega. Matistunud kivipõranda saab taas läikima kivi poleerides. Selleks tuleb põrand seebilahusega üle käia, lasta sel mõjuda ning seejärel käsitsi või poleerimismasinaga üle käia. 

Vuukide hooldus

Üldjuhul vajavad just vuugid enim puhastust. Vuukides kasutatav sideaine on aga kuluv ja seetõttu ei tasu seda liiga kõva harjaga hõõruda. Vuukide puhastamiseks kasutada spetsiaalset puhastusvahendit. Happelist pesuvahendit ei tohi seda sideainele liiga kauaks mõjuma jätta, peale puhastust tuleb see kindlasti loputada. Kemikaalide asemel on alternatiiviks ka aurupuhasti kasutamine. 

aurupuhasti, põrandakatete hooldamine, põrandakatete puhastamine, puitpõranda puhastamine, kivipõranda puhastamine
Aurupuhastiga keraamiliste plaatide ja vuukide puhastamine

Tekstiilpõrand

Tekstiilpõrandad on rullmaterjali või plaadi kujul, looduslikust kiust (džuut, vill, puuvill, kookoskiud vms) või sünteetiline (nailon, akrüül, polüester vms) või nende segu. Sünteetilised kiud on üldjuhul vastupidavamad. Vaipkate summutab efektiivselt heli, kuid kogub tolmu, mustust ja määrdub kergelt. Tekstiilkatet tuleb kaitsta otsese päikese eest, et see ei pleekiks. 

Tekstiilkate vajab tihedat tolmuimejaga puhastamist. Tekstiilpõranda süvapuhastust pakuvad puhastusfirmad, puhastust tehakse pulbermeetodil, vahupesuga ja aurupuhastusega, sobiv meetod sõltub tekstiilkatte koostisest. Vaipkatete puhastamise kohta saab lähemalt lugeda siit.

Plekkide tekkimisel tuleb reageerida koheselt. Kui plekk tekib vedeliku tagajärjel, proovida niiske lapiga hõõrumist suunaga pleki servast sissepoole. Kui plekk on eemaldatud, tuleb liigne niiskus eemaldada, nt majapidamispaberiga immutades.

Vinüülpõrand

Vinüülkate on visuaalselt sarnane linoleumiga, kuid erinevalt linoleumist on vinüül sünteetiline materjal. Vinüülpõranda eeliseks on selle kulumiskindlus. Vinüül kannatab ka süvapesu. Regulaarseks hoolduseks sobib neutraalse koostise puhastusvahend, kindlasti ei tohi kasutada lahusteid sisaldavaid vahendeid, sest need võivad rikkuda katte pinna. Vinüülpõrandale sobib hoolduseks regulaarne (1-2 korda aastas) vahatamine. Vaha täidab pealmised poorid ning annab pinnale ühtlase läike.

Sarnaselt teiste põrandakatetega tuleb pleki tekkides sellele koheselt reageerida, et see kattesse sisse ei jõuaks imbuda. Rasvased plekid, aga ka kohvi ja mahlaplekid saab eemaldada seebivee või nõudepesuvahendi ja leige vee abil. Värvi või liimi plekid tuleb eemaldada ettevaatlikult metallspaatliga. Plekkide eemaldamisel ei tohi plastmasspõrandaid lihvida.

Kokkuvõte

Kõikidel põrandakatetel on omad head ja vead, kuid regulaarset hooldust vajavad kõik. Sõltuvalt sellest, milline põrand on paigaldatud, tuleb arvestada ka pinna omadustega. Hästi hoitud ja õigesti hooldatud põrand säilitab oma hea väljanägemise kauemaks. Loe lähemalt ka artiklit: Millist põrandakattematerjali valida? 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge