+ Lisa oma töö      

Erinevad muruniidukid - mida teada, et langetada parim valik?

25. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
muruniiduk, muruniiduki valik, kuidas valida muruniidukit, parim niiduk, niiduki valimine

Muru niitmine on aeganõudev ja pidevat tegemist vajav töö, mistõttu on väga oluline langetada niiduki valimisel õige otsus. Kui esimesena liigub mõte kohe mugava murutraktori või roboti peale, siis tea, et need ei pruugi olla parimad ja ka kõige mõistlikumad valikud.

Käsiniiduk

Käsiniiduk on lihtne ja mehaaniline muru lõikamisvahend. Selle terad käivad ringi kui niidukit lükata. Niiduki lükkamisel hakkavad ringi käima lõikesilindrid, mis pöörlemise ajal muru lõikavad. Tegu on ühe vanima muruniiduki versiooniga, kuid seda kasutatakse erinevates kodudes ja aedades siiamaani, kuigi saadaval on mitmed automaatsed lahendused. 

Paljud käsiniidukid on ehitatud pidades silmas kontaktivaba lõikepõhimõtet, kus pöördtrummel ja kinnitatud tera ei puutu omavahel kokku. Terade vaheline kaugus on piisavalt väike, et muru lõigates jääb tulemus hea. Selle tõttu töötab niiduk äärmiselt vaikselt ja seda on kerge kasutada. 

Kuna niiduk ei vaja töötamiseks kütust vaid inimjõudu on selle kasutamine ka väga loodussõbralik. Kahtlemata on see hea ka füüsisele, mistõttu eelistavad käsiniidukit rohkem liikuvamad- ja spordilembelised inimesed. Käsiniidukit kasutatakse reeglina väiksemate murulappide niitmiseks.

Paljude kodude juures, nt ridaelamud, kortermajade ees või taga olevad murulapid, võivad tihti olla niivõrd väikesed, et traktoriga kõikjale ligi ei saa. Ka bensiinimootoriga niiduki ostmine oleks liialt kulukas ja see teeb palju lärmi ning roboti jaoks on tööd liialt vähe. Siis ongi parim lahendus kasutada käsiniidukit.

Niiduki puudused on loomulikud need kõige ilmselgemad - selle kasutamine nõuab füüsilist jaksu ja muru lõikamine on ajamahukas. Tähtis on ka see, et terad oleks korralikult hooldatud, sest muidu langeb lõikamise kvaliteet ja niitmine muutub tülikamaks ja raskemaks.

käsiniiduk, käsiniidukiga niitmine,
Käsiniiduki kasutamine on keskkonnasäästlik kuid nõuab füüsilist jaksu ning muru lõikamine on ajamahukas.

Trimmer

Trimmer on enamasti töövahend, mida kasutatakse teatud olukordades. Oma olemuselt ja disainilt kasutatakse trimmerit raskesti ligipääsetavates kohtades, näiteks heki alt või ümbert niitmiseks ja muru viimistlemiseks. Trimmerit kasutatakse ka väiksemate ja suuremate kallakute peal oleva muru ja heina lõikamiseks, kuhu tavalise niidukiga on raske pääseda. Sellega on mugav niita ka aiapinkide alt ja ümbert ning ka puude ning aiapiirde ümbrusest.

Kaubanduses on saadaval mitmeid erinevaid trimmereid, mis oma kasutuse ja disaini osas pisut erinevad. Elektrilised trimmerid sobivad neile, kes tahavad trimmerdada muru, mis ei ole väga pikk või tihe. Kui aias on aga vaja rohkem teha ning elektriline ei ole nendeks töödeks piisavad, siis peaks valima usaldusväärsema bensiinimootoriga trimmeri. Sellised mudelid maksavad rohkem ja teevad kasutamisel ka rohkem müra. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Trimmeri üks unikaalsemaid omadusi on see, et seda peab ise hoidma. Sellega on trimmeri kasutamine mobiilsem ja see on ka põhjus, miks seda saab raskesti ligipääsetavates kohtades kasutada. Puuduseks on aga trimmeri raskus ning olenevalt mudelist ja kasutajast, peab lõikamisel aeg-ajalt masina kinni panema ja puhkama. 

Kaubanduses on saadaval erinevate mootoritega, erineva raskusega ning ühe- ja kahekäega kasutatavad mudelid. Kui on muru või heina on vaja niita suuremas koguses, tasub valida kahe käega kasutamiseks mõeldud mudel, sest nii omad paremat kontrolli niiduki üle ning ei väsi nii kiiresti.

trimmer, trimmeriga niitmine, trimmerdamine
Trimmeriga niidetakse kohti, kuhu muruniidukiga ei ulatu.

Muruniiduk

Mootoril töötavad klassikalised muruniidukid jagunevad tänapäeval mootoritüübilt kaheks: elektrilised ja bensiinimootoriga. Elektrilised niidukid sobivad paremini väikesematel, kuni 250 m2 kruntidel kasutamise jaoks. See aga ei tähenda, et bensiinimootoriga niidukit kasutada ei saaks. Nende kahe masina suurimaks vaheks on see, et elektrilistel masinatel on kuni 25 meetrine juhe, mis võib töö tegemisel ette jääda ning ka limiteerida töötegemise raadiust. Pikemate juhtmete puhul võib tekkida tekib suur pingelangus ja mootor võib kärssama minna. 

Sarnaselt akuga niidukitele või käsiniidukitele on elektrilised niidukid heitgaasivabad, neid on kerge hooldada ja käsitleda ning ülalpidamiskulud on madalad. Piisab tera teritusest või vajadusel selle välja vahetamisest. Elektriniiduki müratase on võrreldes bensiinimootoriga niidukiga oluliselt madalam kuid sõltub liialt palju pistikupesadest ja piirangu seab ka juhtme pikkus.

Bensiinimootoriga niiduki puhul  peab kord hooaja jooksul vahetama mootoriõli ja vajadusel õhufiltrit ning hoolitsema, et kütuse ja teradega on kõik hästi. Sellega tagatakse niiduki vastupidavus, töökindlus ja kasutusmugavus. Rikkis ja roostetava niidukiga on rohkem peavalu kui lõikust.

elektriline muruniiduk, muruniiduk, mootoriga muruniiduk
Elektrilise muruniidukiga niites tuleb olla ettevaatlik, et kogemata üle pikendusjuhtme ei sõidaks .

Murutraktor

Suuremate muruplatside niitmiseks oleks mõistlik kasutada murutraktorit, millel on mõnus istuda ja mille kasutamisel puudub füüsiliselt kurnav jalavaev. See sobib hästi suuremate muruplatside hooldamiseks  ~1500 m2 või enam. Masina valikul peaks silmas pidama selle võimsust, mis mõjutab ka hinda. Võimsamat traktorit peab kasutama muruplatside niitmisel, mis on ebaühtlase pinnasega, suuremate kallakutega, voorelised või kui on vaja kasutada järelkäru. 

Nagu ka tavaliste niidukite puhul on võimalik niidetud muru niisama kõrvale heita, koguda kogujasse või teha see multšiks. Viimast kahte on võimalik hiljem lisatarvikutena traktorile lisada, aga siis peaks olema kindlad, kas tarviku ja traktori ühenduskohad ühtivad. Murutraktoritel on kolme tüüpi käigukastid - automaatne, poolautomaatne ja manuaalne. Automaatset on küll mugavam kasutada, aga need on kallimad. Selliseid traktoreid soovitatakse neile, kes peavad aias palju manööverdama või tagurdama.

murutraktor, murutraktori valik, muruniitmine traktoriga
Murutraktor sobib hästi suuremate muruplatside hooldamiseks.

Robotniiduk

Nutilembelised ja kiire eluviisiga inimesed võivad muruniiduki valimisel kaaluda robotniiduki soetamist. Seda peetakse kõige mugavamaks niitmisvahendiks, kuid selle töötamine on raskendatud keeruka kujuga, kitsaste koridoride ja paljude puude, põõsaste, peenardega liigendatud aedades, kus robotil aitab liigelda juhtkaabel. Lisaks takistavad roboti tööd murule langenud käbid või kui aias on viljapuud, mille saadused on maha kukkunud ja neid ei ole ära korjatud. Robotniidukite niiduvõimekused jäävad reeglina vahemikku 250 - 5000 m2

Robot on kasulik ka pikas perspektiivis. Seadistamisele kulub palju aega, aga see on oluline ära teha, kui soovitakse head tulemust. Masina seadistamiseks tuleb luua perimeeter ehk alad, kus masin niidab, määrata roboti niitmiskõrgus ehk kui suur jupp muru ära niidetakse ning määrata graafik, mille alusel niiduk töötama hakkab. See on oluline, et kogu töö oleks võimalikult automaatne ja inimese vaev võimalikult väike. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Teine oluline asi, mida robotliikuri kasutamisel arvestada, on laadimisjaama asukoha leidmine. Laadimisjaama peaks asuma toiteallika lähedal, robotil peaks olema liikumiseks piisavalt vaba ruumi, et jaam oleks kaitstud ilmastikuolude eest.

Kuna niiduk tegutseb omapäi, siis on äärmiselt oluline olla väikeste laste või lemmikloomade osas tähelepanelik. Uuematel niidukitel on küll sensorid, mis võõrast objekti tuvastades seisma jäävad või teises suunas liikuma hakkavad, aga kahjuks võib ka nutikas tehnika eksida ning tagajärjed võivad olla kurvad. 

robotniiduk, robotniiduki seadistamine, muruniiduk, automaatne muruniiduk
Robotniiduk on mugav ja mitmete eelistega tavaniiduki ees.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge